Kõik, mida pead teadma A-vitamiini kohta

Kõik, mida pead teadma A-vitamiini kohta

A-vitamiini tutvustus

A-vitamiin on väga oluline vitamiin kasvuks ja arenguks, rakkude äratundmiseks, nägemiseks, immuunfunktsiooniks ja paljunemiseks. See on võimas antioksüdant ja mõjutab geeniekspressiooni ja seega ka fenotüüpi. See aitab ka südamel, kopsudel, neerudel ja muudel organitel korralikult toimida.

Mõte "A-vitamiin" kõlab nii, nagu oleks olemas ainult üks spetsiifiline toitaine, mida nimetatakse "A-vitamiiniks", kuid see pole nii. A-vitamiin on lai rühm seotud toitaineid. Igaüks neist on meie tervisele kasulik, kuid nende eelised on erinevad. 

A-vitamiiniga seotud toitained h3>

Retinoidid

 (leidub loomsetes toodetes)

Karotenoidid (leitud taimses toidus)

Retinool

karoteenid

Ksantofüllid

Võrkkesta span>

Alfa-karoteen*

Astaksantiin

Retinoehape

Beetakaroteen*

Beeta-krüptoksantiin*

Retinüülestrid

Gammakaroteen*

kantaksantiin

Delta-karoteen

Fukoksantiin

Epsilon- karoteen

Luteiin

Zetakaroteen

Neoksantiin

Violaksantiin

Zeaksantiin

*Pärast allaneelamist võib organism need A-vitamiini karotenoidsed vormid määrata retinoidivormideks. src='https://blog.biotus.ee/media/retinoidy--odna-iz -form-vitamina-a.jpg' alt='Retinoidid on A-vitamiini vorm, mida leidub loomsetes toodetes'>

Nagu ülaltoodud tabelist näete, on A-vitamiinil kaks peamist vormi: retinoidid (leitud loomsetes toiduainetes) ja karotenoidid (leitud taimses toidus). 

Need kaks vormi ei ole mitte ainult keemiliselt erinevad, vaid neil on erinev mõju meie keha. On mitmeid  A-vitamiini immuun-, põletikuvastane, geneetiline ja paljunemisvõimeline toime, mis võib olla ainult vitamiini retinoidsetel vormidel. toetada tervet rasedust, lapse arengut ja kasvu, öist nägemist, punaste vereliblede tootmist ja vastupanuvõimet nakkushaigustele. Isegi kui me ei kuulu ühtegi nendest kategooriatest, on päevane A-vitamiini annus meist igaühe jaoks eluliselt tähtis. 

Karotenoidid  ;

Karotenoidid A-vitamiini vormidel on inimorganismile ainulaadne toime .</span></p><p><span style=A-vitamiini karotenoidsete vormide põhifunktsioon on antioksüdantne ja põletikuvastane toime. 

Mõned karotenoidid mängivad meie kehas erilist rolli. Näiteks ainsad karotenoidid, mida inimese võrkkesta sees leidub, on ksantofüllid luteiin ja zeaksantiin. Seetõttu on kõigil, kes hoolivad nägemise säilitamisest ja parandamisest (näiteks seoses vanusega seotud kollatähni degeneratsiooni ennetamisega), kindlasti tagada piisav luteiin ja zeaksantiin kehas . 

Inimese kehas saab A-vitamiini karotenoidseid vorme tõhusalt muundada retinoidsetele vormidele. Näiteks alfa-karoteen, beetakaroteen ja beeta-krüptoksantiin on kolm A-vitamiini karotenoidset vormi, mida meie keha saab teatud tingimustel retinoidideks muuta.

Karotenoidide muundamine retinoidideks

Mõned A-vitamiini karotenoidsed vormid võivad muutuda retinoidseteks vormideks

Fraas "teatud tingimustel" viitab tõsiasjale, et on palju tegurid, mis mõjutavad karotenoidivormide muundumist A-vitamiin a> retinoidvormidesse:

 • pärilik geneetiline eelsoodumus 
 • seedeprobleemid
 • bakteriaalne tasakaalutus seedetraktis
 • liigne joomine 
 • ülemäärane kokkupuude mürgiste kemikaalidega 
 • A-vitamiini ja D-vitamiini suurte annuste tasakaalustamata tarbimine
 • teatud ravimite kasutamine

Oletame, et proovite süüa vähem loomseid saadusi ja proovite saada rohkem A-vitamiini retinoidseid vorme taimsetest toiduainetest, mis sisaldavad palju karoteeni. Kui teil on aga üks või mitu neist negatiivsetest teguritest, ei suuda teie keha karotenoide retinoidideks muuta. 

Sellisel juhul peate nende põhjuste analüüsimiseks ja nende mõju minimeerimiseks pöörduma arsti poole. Arst aitab teil parandada seedimist, vähendada kokkupuudet ravimitega, vähendada keemilist toksilisust, tasakaalustada A- ja D-vitamiini annuseid. 

Kaks täiendavat huvipunkti: 

 1. Kui teie keha suudab karotenoide tõhusalt retinoidideks muundada, siis beetakaroteen on parim valik.. Võrreldes alfa-karoteeni või beeta-krüptoksantiiniga on sama koguse retinooli loomiseks vaja poole vähem beetakaroteeni. 
 2. Kui teil ei ole negatiivseid tegureid, mis takistavad karotenoidide muutumist retinoidideks, on sellel mitmeid eeliseid. Selle asemel, et tarbida toidust suures koguses retinooli, reguleerib teie keha iseseisvalt karotenoidide ja retinoidide taset, määrates kindlaks nende optimaalse teisenemise astme teiseks. 

Kuidas A-vitamiin meie tervist mõjutab? 

A-vitamiinil on oluline mõju immuunsüsteemile, nägemisele, reproduktiivfunktsioonile.

Retinoidivormid

Lisaks inimese nägemise mõjutamisele osalevad A-vitamiini retinoidsed vormid meie kehas erinevates füsioloogilistes protsessides:

 • immuunsüsteemi tugi
 • põletikuvastased protsessid
 • epiteeli ja limaskesta kudede tugi 
 • kasv ja areng
 • luu moodustumine 
 • osalemine punaste vereliblede loomises
 • sperma tootmine

Toidus esinevad A-vitamiini retinoidsed vormid tavaliselt retinüülestritena. Keha on tavaliselt võimeline muutma need retinüülestrid A-vitamiini metaboolselt aktiivseteks vormideks, sealhulgas retinooliks, võrkkestaks ja retinoehappeks.

A-vitamiin ja nägemise toetamine

Visiooni toetamine on üks A-vitamiini põhifunktsioonidest A-vitamiin on eluliselt tähtis nägemise säilitamiseks ja säilitamiseks. See on seotud meie silma siseneva valguse muundamisega elektrisignaaliks, mis saadetakse seejärel ajju. 

Üks A-vitamiini vaeguse esimestest sümptomitest võib olla ööpimedus, mida nimetatakse nüktaopiaks. Vitamiin on & nbsp; pigment rodopsiin. Rodopsiini leidub silma võrkkestas ja see on ülitundlik valguse suhtes. Ööpimedusega inimesed näevad päeval endiselt normaalselt, kuid pimedas nägemine halveneb, kuna nende silmad püüavad valgust püüda madalamal tasemel. Lisaks ööpimeduse ennetamisele võib piisav beetakaroteeni tarbimine aeglustada nägemise halvenemist, mis sageli kaasneb vanusega. 

Vanusega seotud kollatähni degeneratsioon on paljudes riikides peamine pimeduse põhjus. Kuigi selle täpne põhjus pole teada, arvatakse, et see on oksüdatiivse stressi põhjustatud võrkkesta rakukahjustuse tagajärg. Uuring vanusega seotud silmahaiguste kohta on näidanud, et üle 50-aastastele inimestele mõned visuaalse degeneratsiooni antioksüdantide lisandid (sh beetakaroteen) vähendavad progresseeruva kollatähni degeneratsiooni tekke riski 25%.

/ p>

A-vitamiini roll immuunsüsteemi toetamisel

Inimese organismis on A-vitamiinil immuunsüsteemi säilitamisel võtmeroll"></span><span style=A-vitamiin mängib võtmerolli meie keha immuun- ja põletikuvastaste funktsioonide säilitamisel. 

Näiteks meie seedetrakt võib igapäevaselt kokku puutuda soovimatute ainete ja mikroorganismidega (nt pestitsiidide jäägid toit või teatud tüüpi bakterid).  Soovimatute bakterite ja muude mikroorganismide neutraliseerimiseks on meie immuunsüsteem võimeline tootma ja eritama antikehi, mis võivad nende aktiivsust blokeerida või pärssida. 

Hiljutised uuringud on näidanud, et A-vitamiin mängib neis kaitseprotsessides võtmerolli. Teadlased on leidnud, et T-lümfotsüüte ja B-lümfotsüüte (immunoloogilise süsteemi võtmerakke) ei saa ilma A-vitamiinita õigesti sünteesida ja immuunvastuseid ei saa tõhusalt aktiveerida ilma A-vitamiini osaluseta. Huvitav on see, et kui meie keha aktiveerib mõne põletikulise protsessi , hakkavad meie rakud suurendama ka A-vitamiini muutumist retinooli kujul teiseks vormiks, mida nimetatakse retinoehappeks. See muundamine nõuab kahe ensüümi (alkoholdehüdrogenaasi ja retinaldehüüddehüdrogenaasi) osalemist. Arvatakse, et meie rakkude suutmatus muuta A-vitamiini retinoolivormist retinoehappeks läbi, on riskitegur, mis suurendab vastuvõtlikkust infektsioonidele ja halba vastust vaktsineerimisele. Teadlased usuvad, et A-vitamiin võib olla sama oluline meie immuun- ja põletikuvastase süsteemi jaoks, kus meie rakud ei saa muutuda liiga reaktiivseks. 

Samuti arvatakse, et mõned toiduallergia aspektid võivad olla tingitud meie immuunsüsteemi ülereageerimisest toiduvalkudele. Seetõttu võib optimaalne A-vitamiini tarbimine olla oluline, et vähendada teatud tüüpi toiduallergiate riski. 

A-vitamiin ja rakkude kasvu toetavad 

A-vitamiin osaleb rakkude kasvus ja arengus 

A-vitamiin on rakkude normaalseks kasvuks ja arenguks hädavajalik. 

Retinoehape näiteks on vajalik paljude glükoproteiinide sünteesiks, mis kontrollivad rakkude adhesiooni (rakkude võimet üksteise külge kinnituda. Nagu eespool mainitud, retinoehapet saab meie rakkudes sünteesida toidus sisalduvatest retinüülestritest ja selle sünteesi toimumiseks on vaja kahte ensüümi (alkohol hüdrogenaas ja retinaldehüüddehüdrogenaas). Teadlased uurivad aktiivselt selle ensüümsüsteemi ja rakkude kasvu vahelisi seoseid ning usuvad, et probleemid retinoehappe sünteesiga võivad olla võtmeks paljude inimeste kasvu ja arenguga seotud probleemide mõistmisel.

Retinoidhape osaleb hematopoeesi protsessis ( punaste vereliblede tootmine meie luuüdis).  

A-vitamiin – veel mõned eelised

 • A-vitamiin on meeste ja naiste paljunemisprotsesside jaoks hädavajalik. Ta osaleb aktiivselt ka spermatogeneesis (sperma tootmises).
 • A-vitamiin on luu ainevahetuse oluline komponent.
 • Ühes uuringus geneetika vallas on uuritud ja kinnitatud A-vitamiini (retinoehappe kujul) rolli geneetiliste sündmuste regulatsioonis.A-vitamiini karotenoidsete vormide roll inimorganismis

Karotenoidid mängivad olulist rolli roll inimkeha antioksüdantsetes ja immuunprotsessides

A-vitamiini puuduse ennetamine

 Kuni 20. sajandi lõpuni arutati karotenoidide funktsioonide üle ainult nende võime järgi toimida samamoodi nagu retinoidid. 

Üle 600 karotenoidist, mis leidub taimses toidus, on ainult kolm karotenoidi 

 • beetakaroteen
 • alfa-karoteen 
 • beeta-krüptoksantiin

olid märgistatud kui "provitamiin A" karotenoidid, mida keha saab (teatud tingimustel) muuta retinoidideks. Nende kolme karotenoidi tarbimist peetakse endiselt äärmiselt oluliseks A-vitamiini vaeguse ennetamisel selle retinoidvormides. 

Antioksüdantne, põletikuvastane ja immuunne toime 

Viimastel aastatel on karotenoidid pälvinud teadlastelt suurt tähelepanu kui potentsiaalsed vähi- ja vananemisvastased ühendid. Need karotenoidide potentsiaalsed funktsioonid on tihedalt seotud nende antioksüdantse ja põletikuvastase toimega. Oluline on märkida, et peaaegu kõik karotenoidid omavad antioksüdantset ja põletikuvastast toimet.

Korraliku rakkudevahelise suhtluse edendamine 

 Lisaks antioksüdantsele ja immunostimuleerivale toimele on karotenoidid näidanud võimet stimuleerida rakkudevahelist suhtlust. Teadlased usuvad nüüd, et rakkudevahelise suhtluse katkemine võib olla rakkude ülekasvu (seisund, mis lõpuks viib vähini) üheks põhjuseks. 

Rakkudevahelise õige suhtluse edendamisega võivad karotenoidid mängida otsest rolli vähi ennetamisel. 

Arvestatakse ka, et karotenoidid mängivad olulist rolli naiste reproduktiivfunktsioonis. Kuigi karotenoidide täpset funktsiooni naiste paljunemisel ei ole veel kindlaks tehtud, sisaldab kollaskeha teadaolevalt väga palju beetakaroteeni, mis viitab sellele, et see toitaine mängib paljunemisprotsessides olulist rolli.

A-vitamiini koostoimed teiste toitainetega 

A-vitamiin osaleb aktiivselt D-vitamiini metabolismis

A-vitamiini ja teiste vitamiinide ning mikroelementide koostoime

 1. A-vitamiini transport ja kasutamine sõltub paljudest A-vitamiini siduvatest valkudest. Kuna nende siduvate ainete tootmiseks on vaja piisavat toiduvalgust. valgud, valgupuudus võib põhjustada ka A-vitamiini puudust. 
 2. Piisav toidust saadava rasva ja tsingi tarbimine on väga oluline ka A-vitamiini imendumiseks ja kasutamiseks. 
 3. Rauavaegusaneemia ja madal hemoglobiinitase on seotud madala A-vitamiini tasemega. A-vitamiin näib aitavat mobiliseerida rauda punastesse verelibledesse lisamiseks.
 4. Seleen osaleb antioksüdantses aktiivsuses ja seetõttu võib seda pidada A-vitamiiniga sünergiliseks (st tugevdab vastastikku vastastikku vastastikust toimet). A-vitamiinil ja seleenil on sarnane toime vähirakkude moodustumise pärssimisel.
 5. Kaltsium on luude tervise jaoks ülioluline ning mõned inimeste ja loomadega tehtud uuringud viitavad sellele, et A-vitamiini liigtarbimisel võib olla sellega seoses kahjulikke mõjusid. Näiteks on madalat ja kõrget A-vitamiini taset veres seostatud puusaluumurdude suurenenud risk eakatel. Lisaks on hiirtega tehtud katsed näidanud, et A-vitamiini üledoos põhjustab luude massi vähenemine.

A-vitamiiniga sünergilised vitamiinid

 • E-vitamiini peetakse A-vitamiiniga sünergiliseks selle antioksüdantse toime tõttu, mille tulemuseks on A-vitamiini leebe toime.
 • Arvatakse, et C-vitamiin toimib ka maksa A-vitamiini varude antioksüdandina. Uuringud on näidanud, et A-vitamiin mõjutab maksa sünteesi askorbiinhape.
 • A-vitamiiniga sünergiliseks võib pidada kõiki antioksüdantse toimega toitaineid.
 • Sünergistliku toime tõttu mineraalsele tsingile võib B6-vitamiini pidada sünergiliseks A-vitamiiniga.
 • Samuti on A-vitamiini sünergistidena kirjeldatud ka B-vitamiine, nagu vitamiin B1, B2, B3 ja B5.
 • A-vitamiinile antagonistlikud vitamiinid

  • D- ja A-vitamiini peetakse sageli sünergiliseks ning neid võetakse sageli koos, et üksteist täiendada. A-vitamiini võib siiski soovitada D-hüpervitaminoosi toksiliste mõjude vähendamiseks. A- ja D-vitamiinid interakteeruvad organismis mitmel viisil. Siiski on ka võimalik, et A-vitamiini liigne tarbimine võib häirida organismi reaktsiooni D-vitamiinile.
  • Üldiselt konkureerivad rasvlahustuvad vitamiinid sageli imendumise ja transpordi pärast. Seetõttu võib antagonistideks pidada kogu rasvlahustuvate vitamiinide perekonda.  
  • Luude ainevahetus viitab ka A- ja D-vitamiini vahelisele antagonismile. D-vitamiin suurendab kaltsiumi imendumist ja peetust ning liigne A-vitamiin põhjustab resorptsiooni (st leostumist). kaltsiumi luust verre) luust ja selle dekaltsifikatsioonist.
  • Teised vitamiinid, mis võivad A-vitamiini antagoniseerida, on vitamiinid B1, B12, B6 ja K. Nende toimemehhanismid ei ole täielikult teada, kuid tõenäoliselt mõjutavad need A-vitamiini negatiivselt, kui A-vitamiini tarbimine või maksavarud on äärmiselt madalad. 
  • A-vitamiin konkureerib sageli D- ja K2-vitamiinidega ning uuringud näitavad, et A-vitamiini kõrgem tase on seotud väiksema luutihedusega
  A-vitamiini vaeguse tunnused

  A-vitamiini puudus mõjutab negatiivselt nahka, nägemist, reproduktiivfunktsiooni.  ;

  A-vitamiini suur puudus esineb tänapäeval enamasti vähearenenud riikides. Samuti on mitmeid tegureid, mis häirivad normaalset seedimist ja võivad põhjustada A-vitamiini malabsorptsiooni:

  • tsöliaakia
  • Crohni tõbi
  • maksatsirroos
  • alkoholism
  • tsüstiline fibroos
  • giardiaas 
  • pankreasehaigused
  • Takistus sapi väljavoolus maksast ja sapipõiest soolde.

  Ohus võivad olla ka inimesed, kellel on toitumispiirangud (nt vaesuse või mitmesuguste enesepiirangute tõttu). 

  A-vitamiini vaeguse sümptomid

  A-vitamiini vaeguse kerged vormid ei pruugi põhjustada mingeid sümptomeid. Kuid isegi minimaalne A-vitamiini puudus võib põhjustada regulaarset väsimust. 

  A-vitamiini vaeguse kerge ja raske vorm võib olla põhjus: 

  • infektsioonid, sealhulgas kurgu- ja rindkere infektsioonid
  • gastroenteriit
  • Laste ja noorukite kängumine ja luude areng
  • Viljatus
  • raseduse katkemine

  A-vitamiini vaeguse raskemad vormid võivad põhjustada ka: 

  nägemisprobleeme

  • Halb nägemine pimedas (ööpimedus)
  • Silmapinna sarvkesta hõrenemine ja haavandumine (keratomalatsia). Sidekesta ja sarvkesta kuivus silma pinnal (kseroftalmia)
  • Ovaalsed, kolmnurksed või ebakorrapärased vahukad laigud silmavalgel (nn Bitot laigud)
  • Sarvkesta perforatsioon. 
  • Tõsine nägemiskahjustus (võrkkesta kahjustuse tõttu) silma tagaosas. 

  Naha- ja juusteprobleemid 

  • Kuiv nahk 
  • Kuivad juuksed 
  • sügelevad 

  Kui palju Vitamiin Kas me vajame seda? 

  A-vitamiini optimaalse annuse peaks määrama teie arst. See sõltub paljudest teguritest , nagu teie vanus , sugu, tervislik seisund, teie eluolud, toitumissüsteemid. 

  Me anname teile A-vitamiini soovitatavad annused vastavalt riiklikele tervishoiuinstituutidele (USA):

  Imikud 

  • 0 kuni 6 kuud: 400 mcg päevas (mcg/päevas) 
  • 7 kuni 12 kuud: 500mcg/päevas 

  Lapsed 

  • 1 kuni 3 aastat vana: 300 mikrogrammi päevas 
  • 4–8-aastased: 400 mikrogrammi päevas 
  • 9–13-aastased: 600 mikrogrammi päevas 

  Teismelised ja täiskasvanud 

  • 14-aastased ja vanemad mehed: 900 mikrogrammi päevas 
  • 14-aastased ja vanemad naised: 700 mikrogrammi päevas 

  - 770 mcg raseduse ajal 

  - 1300 mcg imetamise ajal  A-vitamiini üledoos

  A-vitamiini liigne tarbimine võib olla mürgine

  Liigne A-vitamiini tarbimine võib olla mürgine. 

  Üleannustamise tunnused: 

 • naha muutused, nagu kollasus, lõhenemine, sügelus ja suurenenud tundlikkus päikesevalguse suhtes
 • nägemise muutused 
 • haprad küüned 
 • juuste muutused (juuste väljalangemine, rasused juuksed)
 • luuvalu 
 • okse
 • peapööritus
 • peavalud ja iiveldus 
 • raskused kaalus juurde võtta ja söögiisu vähenemine 
 • igemehaigus 
 • ärritatavus 
 • väsimus, uimasus ja keskendumisvõime langus 
 • maksahaigus
 • Rasedad naised ei tohi ületada soovitatud annust, kuna see võib loote arengut kahjustada. 

  Автор:
  Штатный сотрудник
  7. märts 2021
  Sisu
  • Karotenoidid  ;
  • Kuidas A-vitamiin meie tervist mõjutab?
  • A-vitamiini koostoimed teiste toitainetega
  Vastutusest keeldumine

  See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

  Kas teile meeldis see postitus?
  0
  0
  Artikli kommentaarid
  Arvustused puuduvad
  Lisage oma arvustus

  Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.