Facebook Pixel

B12-vitamiin on oluline vitamiin rakkude kaitseks, vereloomeks ja ajutegevuseks.

B12-vitamiin on oluline vitamiin rakkude kaitseks, vereloomeks ja ajutegevuseks.

B12-vitamiini avastamise ajalugu

Tee B12-vitamiini avastamise ja isoleerimiseni oli okkaline ja töömahukas. 19. sajandi 80ndatel, ammu enne vitamiinide avastamist, diagnoosisid ja kirjeldasid inglise arstid kahjulikku aneemiat. See tõsine seisund põhjustab kehas liiga vähe punaste vereliblede tootmist, mis põhjustab pidevat väsimust, õhupuudust ja mõnikord surma. 

1926. aastal avastas rühm Harvardi ülikooli teadlasi eksperimentaalselt, et iga päev 200 g maksa söömine peatab aneemia tekke. Sellest ajast peale on teadlased üle maailma püüdnud aneemia vastu võitlemiseks eraldada ja kristalliseerida maksast ainet. 

Enne selle leidmine Loomade vitamiinide sõeluuringut on kasutatud erinevate dieetide ja toitainete mõju testimiseks. Kuid kahjuliku aneemia jaoks ei olnud haiguse sobivat loomset analoogi. Ainus alternatiiv oli viia läbi inimkatseid. Columbia ülikooli keemikud Carl Faulkers ja Randolph West otsisid pidevalt patsiente, kes soovisid osaleda erinevate maksaekstraktidega tehtud katsetes. Töö kulges aga väga aeglaselt, pernicious aneemia oli üsna haruldane haigus ja mõnikord pidid teadlased patsiente otsima nädalaid. Hiiglaslik hüpe uurimistöös toimus pärast seda, kui bioloog Mary Shorb avastas bakteri, mis reageeris maksaekstraktidele ja seetõttu saab neid baktereid katsetes kasutada inimeste asemel. 

Lõpuks, 1947. aastal, suutsid Folkers ja tema meeskond eraldada ja kristalliseerida väikesed erkpunased B12-vitamiini kristallid. Järgmisel aastal katsetati uut ühendit pernicious aneemiaga patsiendi peal, mille tulemusena naine sai haigusest täielikult lahti. 

Peamised omadused vitamiin B12

 B12 on meie keha jaoks hädavajalik vitamiin. See tähendab, et meie keha ei suuda seda ise toota ja saame seda ainult toidust või toidulisanditest.'></b></h2><ol><li><span><a href='/vitaminy/vitaminy-gruppy-v/vitamin-v12.html' target= '_blank' rel='noopener' title='B12'>B12</a> on meie keha jaoks hädavajalik vitamiin. See tähendab, et meie keha ei suuda seda ise toota ja saame seda ainult toidust või toidulisanditest. </span></li><li><span>Nagu kõik B-vitamiinid, on ka B12 vees lahustuv vitamiin, mis eritub organismist regulaarselt kuseteede kaudu. </span></li><listyle><span>Üldreeglina ei saa kõiki vees lahustuvaid vitamiine organismis talletada, välja arvatud üks erand. </span><span>Uuringud</span><span> on näidanud, et B12-vitamiini säilib maksas kaks kuni kuus aastat ( </span><span>https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK114329/)</span></li><li><span>Vitamiini B12 nimi on kobalamiin, kuna selle keemiline struktuur sisaldab raskemetalli koobaltit. </span></li><listyle><span>Meie organismile tõhusad kobalamiini biokeemiliselt aktiivsed vormid on metüülkobalamiin ja 5-adenosüülkobalamiin. </span></li><li><span>Keha saab otse kasutada toitaine biokeemiliselt aktiivset vormi, mis tähendab, et sellel on kohene toime. </span></li><listyle><span>B12 on õhu ja valguse suhtes väga tundlik. Toiduvalmistamise ajal kaotavad toidud keskmiselt umbes 12% vitamiinist. </span></li></ol><p><br><br><br><br><br></p> <h2><b>Milline mõju on B12-vitamiinil meie kehale?</b></h2><p><b><img src=

B12 mängib olulist rolli paljudes ainevahetusprotsessides. Muuhulgas osaleb see folaatide metabolismis, vereloomes ja rasvhapete lagunemises. Täiendavad kesksed ainevahetusprotsessid, milles osaleb kobalamiin

 • DNA kujundamine 
 • osalemine närvide regenereerimises ja kaitsmises 
 • rakkude jagunemine 
 • vereloome 
 • toimib DNA sünteesi, aga ka rasvhapete ja aminohapete kofaktorina.
 • detoksikatsiooniprotsessid

Kobalamiini ja folaadi ainevahetus 

Nagu kobalamiin, kuulub ka foolhape B12-vitamiini vaegus põhjustab foolhappe puudust, kuna keha vajab B12-vitamiini, et muuta foolhape aktiivseks vormiks. Muuhulgas võib foolhappepuudus põhjustada aneemiat ja suurendada südame-veresoonkonna haiguste riski. Foolhappe võtmisel tuleb olla ettevaatlik: foolhappe liig võib põhjustada defitsiidi noopener' title='Vitamin B12'>B12-vitamiini.

B12-vitamiin ja vereloome

 B12-vitamiin on oluline abivahend vereloomes. Soodustab punaste vereliblede küpsemise protsessi. Vitamiin osaleb DNA moodustamises ja rakkude jagunemises ning stimuleerib seega punaste vereliblede tootmist.

Vitamiin B12 ja neuronid

B12-vitamiin ja neuronid 

B12-vitamiini tuntakse ka neurovitamiinina. See vastutab müeliini ümbrise tootmise eest, mis ümbritseb närvirakke membraanina. Müeliin kaitseb rakke ja toetab rakkudevahelist signaaliülekannet.

Kuidas me saame B12-vitamiini? 

Selleks, et B12 saaks täita oma olulisi funktsioone organismis, peab see pärinema toidust või toidulisanditest.

B12-vitamiini tarbimine toidu kaudu

B12, mida me sööme koos toiduga, satub esmalt makku. Seal vabastab maohape selle ja seondub teatud valkudega. Soolestikus suudab peensoole limaskesta imada vitamiini ja viia see verre. Transpordib valke, transkobalamiine ja seejärel B12-vitamiini kõikidesse keharakkudesse ja maksa. 

Seda tuleks meeles pidada et meie keha omastab toidus leiduvast B12-st vaid ühe kuni kolm protsenti. Seega aitab toidu tarbimine säilitada kobalamiini taset kogu päeva jooksul. Kui aga transkobalamiini tase on puudulik (näiteks geneetilise defekti tõttu), ei saa B12-vitamiin organismis korralikult jaotuda. Seda saab tõhusalt töödelda ja assimileerida ainult siis, kui magu, kõhunääre ja sooled töötavad sujuvalt. Kui vähemalt ühe elundi funktsioon on kahjustatud, võib see põhjustada B12 puudulikkust. 

Haigused mis halvendavad imendumist vitamiin B12

 • gastriit, mao limaskesta põletik
 • peensoole limaskesta kahjustus, näiteks Crohni tõbi 
 • pankreatiit, kõhunäärmepõletik

Meie keha säilitab kaks kuni viis mikrogrammi B12-vitamiini. Pooled neist kogunevad maksa – ja võivad seal püsida peaaegu kolm aastat.Millised toidud sisaldavad vitamiini B12 ?

B12-vitamiini leidub peamiselt loomsetes toodetes nagu liha, kala, munad ja piim.

B12-vitamiini leidub peamiselt loomsetes toodetes nagu liha, kala, munad ja piim. Vetikatest räägitakse kui vegan alternatiivist kobalamiini allikale. Seni on teadlased aga leidnud nn nori merevetikatest vaid ühe vitamiini vormi, mida inimene suudab omastada. B12 kogus noris on aga liiga madal ja mitte iga organism ei suuda seda konkreetset vormi omastada. Seetõttu peavad veganid oma vajaduste rahuldamiseks tarbima toidulisandeid või B12-vitamiiniga rikastatud toite, näiteks mahlasid. 

Allolev tabel annab ülevaate toiduainetest, mis sisaldavad kõige rohkem B12. Andmed on esitatud mikrogrammides 100 g toiduaine kohta:

Liha ja kala

Taimetoidutooted

Veisemaks – 91 mcg

Šveitsi juust – 3,1 mcg

Vasika maks – 60 mcg

Camembert – 2,6 µg

Seamaks – 39 mcg

Edam juust – 1,9 mcg

Veise neer – 33 mcg

Makrell – 9 mikrogrammi

Kanamunad – 1,9 mcg

Heeringas – 8,5 µg

Pehme juust – 0,8 mcg

Lõhe – 4,7 mcg

Rasvane piim – 0,4 µg

Tuunikala – 4,3 µg

Koor – 0,4 mcg

Lambaliha – 2,7 mcg

Lambaliha – 2,7 mcg span>

Jogurt – 0,4 µg

Veise sisefilee – 2,0 mcg

salaami – 1,4 mcg

Sink – 0,6 µg

Türgi – 0,5 µg


Milline on B12-vitamiini päevane vajadus?

  ; Selleks, et B12-vitamiin täidaks kehas tõhusalt kõiki oma funktsioone, me peame seda võtma iga päev koos toidu või toidulisanditega

To vitamiin B12 suudab organismis kõiki oma funktsioone tõhusalt täita, peame võtke seda iga päev koos toidu või toidulisanditega. Enne kobalamiini võtmise alustamist arutage kindlasti oma arstiga kõige optimaalsemat annust.

Ekspertide seas pole ikka veel üksmeelt ekspertide arvamus kobalamiini päevase koguse kohta. Näiteks 2019. aasta alguses Saksamaa Toitumisassotsiatsioon muutis oluliselt oma annust soovitused suurendussuunas. 

 • Nad soovitavad 13-aastastele ja vanematele teismelistele ja täiskasvanutele 4,0 mcg päevast kogust. 
 • Kobalamiini vajadus lastele sõltub nende vanusest, näiteks 0,5 mcg alla nelja kuu vanustele lastele ja 3,5 mcg 10-aastastele lastele kuni 13. 
 • Rasedad naised vajavad 3,5 mikrogrammi, imetavad naised 4,0 mikrogrammi päevas (https://www.dge.de/wissenschaft/referenzwerte/vitamin-b12/) 

USA riiklikud tervishoiuinstituudid soovitavad siiski annuseid, mis on oluliselt väiksemad kui Saksa hilisemad soovitused eksperdid. 

 • Näiteks 14-aastastele ja vanematele noorukitele ja täiskasvanutele peetakse piisavaks päevaannust 2,4 mikrogrammi kobalamiini.
 • Rasedad naised peaksid tarbima 2,6 mcg päevas ja rinnaga toitvad naised peaksid tarbima 2,8 mcg

 B12-vitamiini päevase tarbimise soovituste võrdlustabel (mikrogrammides, mcg):

Saksa Toitumisassotsiatsioon

USA riiklikud tervishoiuinstituudid

Lapsed

0,5–3,5 µg

0,4–1,8 µg

Täiskasvanud 

4,0 mcg (vanuses 13+)

2,4 mcg (vanuses 14+)

Õetavad naised

5,5 µg

2,8 µg

Rasedad naised

4,5 µg

2,6 µg

Kas meie keha suudab ise toota B12-vitamiini?

 Meie seedetraktis asuvad soolebakterid võivad tõenäoliselt toota vitamiini B12, kuid nad teevad seda vales kohas, nimelt käärsooles.

Mõned loomad, eriti mäletsejalised, võivad toodavad ise B12-vitamiini. Mäletsejaliste maos elavad arvukad bakterid toodavad toidust kobalamiini, mis seejärel imendub vereringesse. See on põhjus, miks veiseliha sisaldab nii palju B12-vitamiini. 

Kas inimkeha suudab toota B12-vitamiini? Teadlased vaidlevad selle üle endiselt. Soolebakterid meie seedetraktis võivad tõenäoliselt toota B12-vitamiini, kuid teevad seda vales kohas, nimelt käärsooles. Ja see imendub peensooles vereringesse. Seetõttu ei satu toodetud vitamiin verre ega maksa. Selle asemel eritub see kehast väljaheitega. Vitamiini B12 puudus

B12 puudus on laialt levinud probleem. Hiljutised uuringud on näidanud, et umbes kuuel protsendil alla 60-aastastest inimestest USA-s ja Ühendkuningriigis on kobalamiini puudus. See protsent suureneb vanemate inimeste seas. 

Väga sageli ei ole paljud meist isegi teadlikud kobalamiini puudumisest. B12 defitsiit ei pruugi pikka aega avalduda. Kuna meie maks suudab vitamiini talletada, võib vaeguse sümptomite ilmnemiseks kuluda aastaid. 

Mis on defitsiidi põhjused?

Üks peamisi defitsiidi põhjuseid on ebatervislik, tasakaalustamata toitumine. Samuti on mitu riskirühma:

 • veganid ja taimetoitlased 
 • eakad 
 • rasedad ja imetavad naised 
 • Inimesed pärast maooperatsiooni 
 • kroonilise pankreatiidiga patsiendid
 • 2. tüüpi diabeetikud 
 • inimesed, kes elavad pidevas stressis

Taimetoit ja vegan toitumine ja B12 puudus

B12-vitamiini leidub peaaegu eranditult loomsetes toodetes ja veganid saavad oma vajadusi rahuldada ainult toidulisandite kaudu .

Sagedane puuduse põhjus B12-vitamiin on vegan või taimetoitlane. B12-vitamiini leidub peaaegu eranditult loomsetes toodetes ja veganid saavad oma vajadused rahuldada vaid toidulisandite kaudu. Taimetoitlased võivad aga kasutada juustu, piima, mune ja kodujuustu. Need toidud sisaldavad aga oluliselt vähem B12-vitamiini kui liha ja kala. Seetõttu kaasneb isegi taimetoiduga suurem defitsiidi oht. 

Teadlased uurivad praegu, kas nõudlust saab rahuldada taimedega. toidud, nagu seened ja vetikad. Mõned vetikad sisaldavad näiteks vitamiini B12, kuid uuringud on näidanud, et nad teevad seda sellisel kujul, mida inimkeha ei suuda tõhusalt omastada.

Sama võib öelda shiitake seente kohta, kuid uuringud alles käivad.B12-vitamiini puudus ja vanus

 Mõnes riigis peaaegu veerand üle 65-aastastest inimestest kannatab B12-vitamiini vaegus.

Riskifaktoriks on ka vanus. Mõnes riigis kannatab peaaegu veerand üle 65-aastastest inimestest B12-vitamiini puuduse all. See on osaliselt tingitud sellest, et vanemad inimesed põevad erinevaid ravimeid tarvitades sagedamini kroonilisi haigusi. Lisaks toodab vanemate inimeste magu vähem maohapet, mida on vaja B12-vitamiini vabastamiseks toidust, et see saaks vereringesse imenduda.

B12-vitamiini vaegus rasedatel ja imetavatel naistel 

Rasedad ja imetavad naised peaksid andma vitamiini B12 mitte ainult ennast, vaid ka oma kasvavat last. Seetõttu on neil suurenenud vajadus kobalamiini järele ja nad peaksid sel perioodil püüdma vältida B12 puudust. Vitamiin B12 mängib sündimata ja vastsündinute füüsilises ja vaimses arengus võtmerolli. Halvimal juhul võib äge B12-vitamiini vaegus raseduse ajal põhjustada isegi raseduse katkemist. 

B12-vitamiini vaegus, mis on põhjustatud haigused või operatsioon

Pankreatiidi (kõhunäärmepõletiku) all kannatavatel inimestel on sageli kobalamiini puudus organismis . Neil puudub ensüüm trüpsiin, mis on vajalik B12 imendumiseks. 

Samuti on uuringud näidanud, et 2. tüüpi inimesed Diabeet, kes võtavad metformiini, on sageli kobalamiini puudus. Ilmselt häirib metformiin selle imendumist. 

B12 imendumine on ka pärast maooperatsiooni oluliselt halvenenud. p>

Kobalamiini puudulikkuse sümptomid ja tagajärjed

B12 puudulikkuse sümptomid on mitmekesised ja sageli mittespetsiifilised, mistõttu on neid raske tuvastada

Vajaduse sümptomid on erinevad ja sageli mittespetsiifilised, mistõttu on neid raske tuvastada. Vitamiin B12 osaleb organismis paljudes ainevahetus- ja energiaprotsessides. Järelikult halvendab selle puudus vaimset ja füüsilist jõudlust ning viib energia vähenemiseni. Teil võivad tekkida ka järgmised sümptomid: 

 • väsimus ja kurnatus 
 • peavalud ja keskendumisraskused 
 • seedeprobleemid 
 • depressioon 

Isegi kui ükski ülaltoodud sümptomitest puudub, pidage meeles, et pikaajalisel B12 vaegusel võivad olla tõsised tagajärjed tervisele. 

 • Aneemia

Kui organismis ei ole piisavalt B12-vitamiini, on rakkude jagunemine luuüdis häiritud ja punaste vereliblede arv väheneb. See võib põhjustada kahjulikku aneemiat. Sellega kaasneb kahvatus, väsimus, efektiivsuse ja keskendumisvõime langus. 

 • Hapnikupuudus

 Kobalamiini puudus kahjustab ka hapniku transporti. Teadaolevalt soodustab B12 raua tootmist veres ning raud omakorda transpordib hapnikku kogu kehas. Hapnikupuudus organismis on seotud efektiivsuse ja keskendumisvõime langusega, immuunpuudulikkusega, kurnatuse ja väsimusega. 

 • Neuroloogilised häired 

Kobalamiin vastutab neuronite kaitsmise eest. Kui see puudulikkuse tõttu selle ülesandega toime ei tule, moodustub seljaajus vähem närvikiude. See võib põhjustada selliseid neuroloogilisi sümptomeid: 

 • närvilisus ja ärrituvus 
 • valu, tuimus või kipitus kätes ja jalgades 
 • väsimus 


 • Depressioon 

Kui organismis ei ole piisavalt B12-vitamiini, põhjustab see homotsüsteiini koguse suurenemist. See toob kaasa meeleolu kõikumisi ja depressiooni.

Teadlased uurivad endiselt seost B12-vitamiini, foolhappe ja depressiooni vahel. Üldine teooria põhineb aminohappel homotsüsteiinil. Kui kehas pole piisavalt B12-vitamiini, põhjustab see homotsüsteiini koguse suurenemist. Selle aminohappe liig võib kahjustada ajukude ja häirida närvisignaali edastamist. See omakorda toob kaasa meeleolumuutused ja depressiooni. 

Samuti tehakse palju uuringuid selle kohta, kas narkootikumid võib, mis sisaldab vitamiini B12, foolhapet ja vitamiini B6, vähendada depressiooni sümptomeid. Tulemusi ei saa veel 100% kinnitatuks nimetada, kuid juba olemasolevate andmete põhjal soovitavad mõned teadlased võtta depressiooni raviks foolhapet (800 mcg päevas) ja vitamiini B12 (1 mg päevas). 

 • Dementsus 

Raske B12-vitamiini vaeguse sümptomid on sarnased teiste neuroloogiliste haiguste omadega – näiteks võib ketta hernias esineda valu ja tuimust. See on veel üks põhjus, miks B12-vitamiini puudust diagnoositakse sageli väga hilja. Aja jooksul võib B12-vitamiini puudus suurendada Alzheimeri tõve riski. Seosed ei ole veel lõplikult välja selgitatud ja uuringud pole siiani andnud järjekindlaid tulemusi. Siiski on viiteid sellele, et B-vitamiinide ja foolhappe optimaalne varu võib aidata kaasa vaimsele töövõimele vanemas eas. 

 • Südame-veresoonkonna haigused

 B12-vitamiini puudus võib soodustada südame-veresoonkonna haiguste, nagu südamepuudulikkus, insult ja südameatakk, arengut. See toob meid tagasi aminohappe homotsüsteiini juurde. B12 lagundab homotsüsteiini ja muudab selle teisteks aineteks, mis soodustavad foolhappe metabolismi. Kui meie kehal puudub B12, hakkab see vähem homotsüsteiini lagundama. Suureneb aminohappe kontsentratsioon ja koos sellega ka ateroskleroosi ehk veresoonte lupjumise ja ahenemise oht. See on üks tugevamaid südameinfarkti, insuldi ja teiste südame-veresoonkonna haiguste riskitegureid. 

  Muud võimalikud puudulikkuse põhjused  
 • Madalnägemine võib samuti olla märk kobalamiini puudusest. 
 • B12-vitamiini osalemine sõnumihormoonide tootmises võib põhjustada ka psühholoogilisi häireid, nagu depressioon ja psühhoos. 
 • B12-vitamiini puuduse korral on energia metabolism häiritud, mis võib põhjustada lihasnõrkust, kurnatust, väsimust ja keskendumisvõimet.  Vajadus võib väljenduda ka seedehäiretes, nagu isutus, kõhulahtisus, kõhukinnisus ja põletikulised reaktsioonid suus, maos ja sooltes .

B12-vitamiini puuduse parandamise viisid

 Vitamiini B12 taseme tõstmiseks on kolm peamist viisi:

Kui arvate, et teil võib olla organismis kobalamiini puudus, pidage kindlasti nõu oma arstiga, et minimeerida selle puuduse tagajärgi teie tervisele nii palju kui võimalik. 

Vitamiini B12 taseme tõstmiseks on kolm peamist võimalust: 

 1. Kaasake oma dieeti tahtlikult võimalikult palju B12-vitamiini rikkaid toite.
 2. Võtke B12-vitamiini toidulisandeid tablettide, kapslite või tilkade kujul. 
 3. Saage läbi B-vitamiini suurte annuste süstimiskuur.

Kobalamiini ravimid meie veebisaidil

B12-vitamiin, B12-vitamiin

B12-vitamiin, B12-vitamiin, Solgar, 500 mcg, 100 tabletti


https://biotus .ua/ vitamin-v12-vitamiin-b12-solgar-500-mkg-100-tab.html

vitamiin B12 (kobalamiin) - 500 mcg, kaltsium (fosfaat) -130 mg 

B12-vitamiin (vedelik), metüülkobalamiin, vedelik B12, puhtad kapslid, 30 ml

vitamiin B12 (vedelik), metüülkobalamiin, vedelik B12, puhtad kapslid, 30 ml


/b12-zhidkost-metilkobalamin-b12-liquid-pure-encapsulations-30-ml.html

B12-vitamiin (metüülkobalamiin) – 1 ml-s (täistilk) – 1000 mcg

KKK – korduma kippuvad küsimused:

Как я могу подтвердить опасения, что у меня дефицит В12?

Единственный способ действительно определить, достаточно ли вы получаете витамина В12, - это попросить вашего врача сделать специальный анализ крови. Признаки дефицита B12, как правило, расплывчаты, поэтому большинство людей не осознают, что находятся в опасности. 

Если я буду принимать добавки витамина В12, может ли это придать мне дополнительную энергию и работоспособность?

Нет никаких сведений о том, что добавки кобаламина могут влиять на что-либо помимо предотвращения его дефицита.

Какая форма кобаламина лучше всего?

Метилкобаламин (метильная группа + B12), наиболее активная форма B12, она лучше всасывается и удерживается в наших тканях в более высоких количествах, чем синтетический цианокобаламин. Также метилкобаламин гораздо эффективнее используется печенью, мозгом и нервной системой.

Sisu
 • B12-vitamiini avastamise ajalugu
 • Peamised omadused vitamiin B12
 • Milline mõju on B12-vitamiinil meie kehale?
 • Kuidas me saame B12-vitamiini?
 • Millised toidud sisaldavad vitamiini B12 ?
 • Milline on B12-vitamiini päevane vajadus?
 •   ;
 • Kas meie keha suudab ise toota B12-vitamiini?
 • Vitamiini B12 puudus
 • Taimetoit ja vegan toitumine ja B12 puudus
 • B12-vitamiini puudus ja vanus
 • Kobalamiini puudulikkuse sümptomid ja tagajärjed
 • B12-vitamiini puuduse parandamise viisid
Vastutusest keeldumine

See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

Kas teile meeldis see postitus?
0
0
Artikli kommentaarid
Arvustused puuduvad
Lisage oma arvustus

Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.