Facebook Pixel

Paastumine: hea asi hingele ja kehale

Paastumine: hea asi hingele ja kehale

Ukrainlaste ellu naaseb enesekindlalt paastumise traditsioon. Pannkooginädalat Maslenitsaga tähistatakse lärmakalt, millele järgneb lihavõttepühade eelne õrn tuulevaikus ning supermarketitesse ja kohvikutesse ilmuvad hooajalised tooted ja toidud paastujatele. Mis on paastumine meditsiinilisest vaatenurgast ja kas see on kasulik mitte ainult hingele, vaid ka kehale? – selle probleemi mõistmiseks kuulasime ekspertide arvamusi (https://www.facebook.com/O.Skytalinska).


Meditsiinilisest vaatenurgast pole paastumine midagi muud kui kalorite tarbimise vähendamine: arstid on seda enam kui 80 aastat soovitanud. 40 päeva jooksul ilma lihata saab organism vähem loomset valku. Valkude tarbimist jälgiv emtor-molekul reageerib sellele puudusele ja käivitab valkude biosünteesi mehhanismi rakkudes endis – kogunenud reservidest. Samal ajal toimub keha risustavate valkude rakusisese kogunemine "taaskasutusse" ja muudetakse uuteks aminohapeteks. Vastasel juhul ühinevad valgumolekulid rasvamolekulidega ja moodustavad lipofustsiini, vananeva pigmendi, mis ilmub väliselt pruunide laikudena vanemate inimeste kätele ja oimukohtadele.


Kaloraaži õigel vähendamisel suureneb rakkude ohutusvaru, keha nooreneb ja pikendab eluiga. Rakkude uuenemisel on kasulik mõju ka psüühikale: enamik neist, kes pidasid paastumisest distsiplineeritult kinni, ei märka pärast seda mitte ainult jõutõusu, vaid ka teadvuse puhastumist.


Selleks aga, et paastumine oleks kasulik, on oluline tingimus – kalorite piiramine peab toimuma ilma dieedist järeleandmisi tegemata! See tähendab, et organism peab säilitama toitumistasakaalu ning saama vajaliku koguse vitamiine ja mikroelemente. Seetõttu soovitatakse paastu ajal eridieeti, mis sisaldab kaunvilju, seeni, kupa, linaseemneid ja muid taimse valgurikkaid toite.

Vastutusest keeldumine

See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

Kas teile meeldis see postitus?
0
0
Artikli kommentaarid
Arvustused puuduvad
Lisage oma arvustus

Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.