Facebook Pixel

Goji marjade ebatavalised omadused

Goji marjade ebatavalised omadused

Goji marjad kasvavad igihaljastel põõsastel Hiina, Tiibeti ja Mongoolia parasvöötmes. Kõige sagedamini kohtame neid kauplustes kuivatatud puuviljade kujul. Kasutatakse Hiinas meditsiinilistel eesmärkidel. Eripäraks on see, et värskeid Goji marju ei tohi puutuda palja käega, kuna siis toimub oksüdatsiooniprotsess ja mari muutub mustaks. Neid korjatakse spetsiaalsetel vaipadel hakkides. Lisaks soovitatakse goji marjamahla selle antioksüdantide sisalduse tõttu.
Marjad on väga rikkad vitamiinid, mineraalid ja toitained, sisaldavad palju valke ja 19 aminohapet, millest 8 ei ole inimkeha toodetud. Lisaks on need rikkalikult raua (3 korda rohkem kui spinatis), tsingi, vase, fosfori ja germaaniumi allikas, millel on tõestatud kasvajavastane toime. Huvitav on ka see, et neis marjades on C-vitamiini 50 korda rohkem kui apelsinis, kuid ainult värskes versioonis. Lisaks sisaldavad goji marjad beetakaroteeni, rasvhappeid ja ühe toiduainena stimuleerivad organismis kasvuhormooni tootmist.
Goji marjade tervislikud omadused
Gojil on Hiina meditsiinis kasutatud sajandeid ning praegu pole palju uuringuid, mis tõestaksid selle toidulisandite kujul kasutamise tõhusust ja ohutust. Siiski on tõestatud, et marjade endi söömine mõjub inimese nägemisele soodsalt. See on suurepärane zeaksantiini allikas – antioksüdant, mis võib kaitsta silmi terava valguse kahjulike mõjude, näiteks UV-kiirguse eest. Seda antioksüdanti abistab luteiin, mis tagab parema nägemismugavuse ja vähendab katarakti riski, samuti – vanusega seotud – kollatähni degeneratsioon. Goji marjad on hea zeaksantiini allikas, kuid võite seda leida ka köögiviljadest nagu brokkoli või lehtkapsas. Need marjad mõjutavad ka meie üldist tervist. Goji puuviljamahlast on viimastel aastatel saanud väga populaarne tervisejook. Hiinas kordub siiani legend mehest, kes sõi iga päev goji marju ja elas 252 aastani. Tõenäoliselt me nii kaua ei ela, kuid nad võivad meid aidata mõnes meditsiinilises aspektis. Nende hulgas on maksakaitse, paranenud seksuaalfunktsioon ja suurenenud viljakus. Samuti on paranenud juuste ja naha seisund, tõusnud immuunsus, paranenud veri vereringet, samuti tõhusat toetust kehakaalu langetamisel. Goji marjade kohta tehtud uuringud on näidanud, et need võivad tõhusalt aeglustada vähirakkude kasvu ja alandada kolesteroolitaset.
Mida tasub veel goji marjade kohta teada?
Goji marjade maitse võib kirjeldada kui magus, kergelt vürtsikas. See näeb välja ja maitseb nagu rosinad. Traditsiooniliselt kasutatakse Hiina kultuuris neid toorelt, teedele ja suppidele lisatuna või vedelate ekstraktidena. Samuti tasub meeles pidada, et goji marjade söömise kõrvalmõjudest on seni vähe teada. On aga teada, et suurtes kogustes tarbimine võib alandada veresuhkru taset, suurendada verejooksu riski. Võib reageerida ka diabeediravimite ning tromboosi ja südame-veresoonkonna haiguste raviks kasutatavate ravimitega. Muidugi, nagu iga komponendi puhul, nii ka goji marjade puhul, tuleb leida kuldne kesktee. Neid ei tohiks üle süüa, kuid need tuleks lisada oma dieeti jogurti, tee, puuviljade, supi või kompoti lisandina.

Vastutusest keeldumine

See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

Kas teile meeldis see postitus?
0
0
Artikli kommentaarid
Arvustused puuduvad
Lisage oma arvustus

Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.