Vitamiinid ja mineraalid seentes

Vitamiinid ja mineraalid seentes

Kui aasta lõpp läheneb ja ees on pikk sügis, ei seostu see periood mitte ainult kooliaasta algusega, vaid ka seente korjamisega.
Mäletan, kui kaua aega tagasi ma olin. rääkis (ka õppimise käigus), et seened - see on ainult maitse ja ei midagi muud. Ja nii ma elasingi veendumusega, et seened on vaid pelmeenide või ehk suppide täidis, maitse ja aroomi täiendav täidis. Kui aga hakkasin uurima vitamiinide ja mineraalainete, üksikute toitude ja taimede tabeleid, märkasin, et see, mida ma seni teadsin, ei peegelda tegelikkust. Miks? Sest neis tabelites olid seened väga sageli märgitud kui paljude mineraalide ja aminohapete hea allikas. See muutus minu jaoks väga huvitavaks...
Aminohapped, süsivesikud ja rasvad
Seente iseloomulikuks tunnuseks on nende kõrge veesisaldus, 80-90%. Kuivaine koosneb aga peamiselt valkudest. Seetõttu nimetatakse mõnikord seeni "metsalihaks". Valgud sisaldavad peaaegu kõiki aminohappeid, sealhulgas asendamatuid, mida kehas ei saa sünteesida ja mida tuleb toiduga varustada. See võimaldab seeni omistada väga olulistele toiduainetele. Teadlased vaidlevad, kuivõrd suudab meie keha seenevalku seedida. Mõnede andmete kohaselt sisaldavad kõige rohkem valke puravikud ja šampinjonid. Samuti tasub teada, et noortes seentes on seda rohkem kui vanades.
Seentes sisalduvad süsivesikud imenduvad paremini kui taimsed. Kui räägime rasvadest, siis vastupidiselt levinud arvamusele on neid söögiseentes üsna palju, umbes 2-10%. Nende seeduvus on kõrge ega erine praktiliselt loomsete rasvade seeduvusest.
Väike kalorite hulk, mida seened sisaldavad, muudab need kõige „ohutumaks” inimestele, kes soovivad kaalust alla võtta.
Vitamiinid ja mineraalid
Seened sisaldavad palju vitamiine – A, B1, B2, D, PP, C, kuid viimast on väga vähe. Samuti tasub lisada, et seened ei sisalda vähem B1-vitamiini kui teravilja terad ja populaarne kukeseen pole midagi muud. selles osas ei jää pagaripärmile alla. Kui rääkida PP-vitamiini sisaldusest, siis on seentes sama palju kui maksas ja pärmis.
Seened sisaldavad palju rauda, kaaliumi, fosforit, kaltsiumi, naatriumi. Need sisaldavad ka mikroelemente – vaske, tsinki, joodi, mangaani, söödavate taimede normi piires ja rohkem kübaras kui varsis.
Meie populaarsed austriseened sisaldavad foolhape ja BD-glükaan, millel on kasvajavastane toime. Austerservikuid saate osta suurtest poodidest ja supermarketitest.

Vastutusest keeldumine

See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

Kas teile meeldis see postitus?
0
0
Artikli kommentaarid
Arvustused puuduvad
Lisage oma arvustus

Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.