Facebook Pixel

Laktaasi kohta

Laktaasi kohta

21. sajandil seisavad emad üha enam silmitsi tõsiasjaga, et nende laps keeldub piimatoodetest. Piimatalumatuse põhjuste väljaselgitamiseks pöörduvad noored emad abi saamiseks arsti poole. 90% juhtudest on kohtuotsuseks laktoositalumatus. Mida see tähendab? Vaatame.

 

Laktaas on ensüüm, mis lagundab seedimise käigus suhkru glükoosiks ja galaktoosiks. Seda nimetatakse ka piimasuhkruks. Seda leidub taimedes ja loomsetes organismides. Näiteks loomade soolemahlas, imetajate piimanäärmes ja teistes elundites; mõrumandli seemnetes, pärmis, bakterites.

Samuti teeb laktaas suurepärast tööd piimatoodete seedimise ja omastamisega ning parandab otseselt toiduainete töötlemise kvaliteeti kehas.

Ülesanne laktaas on piima süsivesikute lagundamine glükoosiks ja galaktoosiks. Oma funktsioonide täitmata jätmisel laktoos soolestikus stagneerub ja hakkab käärima, mille tagajärjel algab puhitus ja provotseerib kõhulahtisust.

 

Laktoositalumatus

Enam kui 20% elanikkonnast kannatab laktoositalumatuse all. Selle ensüümi väikese koguse korral tekib laktaasi puudulikkus. See on laktoosi lagunemise rikkumine, mille tagajärjel hävib peensoole limaskest. Selle tulemusena põhjustab see valu, puhitus ja kõhulahtisust.

Täiskasvanute peamised sümptomid, mis viitavad laktoositalumatusele, ilmnevad kõige sagedamini 30 minutit pärast söömist: puhitus, korin kõhus, sagedased krambid ja kõhulahtisus. span>

Laktaasi puudulikkus tekib pärast perioodi, mil laps on rinnaga toitmisest võõrutatud. Sellised muutused on tingitud asjaolust, et laktaasi tootmise aktiivsus väheneb järk-järgult. Pärast piimatoodete või puhta piima söömist tekivad soole- ja maohäired – kõhulahtisus ja kõhugaasid.

Imikutel võivad laktoositalumatuse tunnused olla järgmised: lahtine väljaheide, kõhukrambid, diatees, sh nahalööve, gaasid.

Ravi seisneb madala laktoosisisaldusega dieedi alustamises või isegi selle täielikus dieedist väljajätmises.

See ensüüm toodetakse peensoole ülaosas ja kui laktaasi sünteesi ei toimu, siis see ei seedu ega lagune. Pärast seda liiguvad bakterid jämesoolde ja püüavad suhelda seedimata laktoosiga. Selle tulemusena hakkavad ilmnema ülaltoodud haigused, mis võivad tähendada laktoositalumatust.

Paljud inimesed ajavad talumatuse segi allergiaga loomapiima suhtes. Samas reageerib immuunsüsteem selles sisalduvatele piimavalkudele koheselt ning laktoos ei mängi selles mingit rolli. Seetõttu pole neil kahel mõistel midagi ühist.

Tasub öelda, et mõne inimese organism ei talu üldse piimatooteid. Seetõttu tuleks võtta täiendavaid seda ensüümi sisaldavaid preparaate. See normaliseerib soolestikku, parandab seedimist, soodustab suhkru lagunemist ja aitab kaasa seedetrakti normaalsele talitlusele.

Laktaasi on kahte tüüpi. defitsiit:

  1. Esmane – väljendub toodetud ensüümide aktiivsuse vähenemises. Laktoos ei lagune ensüümideks ega imendu organismis. Kõige sagedamini avaldub primaarne laktaasi puudulikkus imikueas.

  2. Sekundaarne – soole limaskesta kahjustus on kui laktaasi toodetakse ebapiisavas koguses või ei toodeta üldse. Laktoositalumatuse sekundaarse staadiumi põhjuseks on nakkushaigused, düsbioos, toiduallergia.

Mis saab siis, kui teie keha lükkab tagasi laktoosi sisaldava toidu?

Vastus on olemas! Kui teile on öeldud see halb uudis, siis ärge kohe piima kasutamist lõpetama. Kõik ju teavad, et piim on peamine kaltsiumi ja fosfori allikas ning keefir ja jogurt – parim vahend igapäevaseks seedimise parandamiseks ja immuunsuse tugevdamiseks.
Kaupluste riiulitel ja internetis, saate hõlpsalt leida laktoosivabu piimatooteid. Hind ei erine palju lihtsast piimast, aga maitset ja kasulikke aineid oskad hinnata.

Või kasuta droogi – laktaas. Tänu sellele ensüümpreparaadile imendub laktoos organismis hästi ja seedib piimatooteid. Laktaasi tarbimine muudab toidu seedimise käigus laktoosi glükoosiks ja galaktoosiks

Huvitav fakt

Esimest korda, 17. sajandi alguses, tuvastas Itaalia teadlane Fabrizio Bartoletti laktoosi. Ja juba 1870. aastal tutvustas Rootsi keemik Carl Wilhelm Scheele seda süsivesikute arvuga ja andis nime - laktoos.

 

Tasub öelda, et laktoos on inimese normaalseks toimimiseks oluline ensüüm keha. Ilma piimatoodeteta ei saa me kasulikke aineid ja vitamiine, mis hiljem põhjustab paljude kehas toimuvate protsesside katkemist. Kuid enne ravimite või eneseravimite kasutamist soovitame tungivalt arstiga nõu pidada.

Artikli on kirjutanud Biotuse töötaja.  ;

 

Vastutusest keeldumine

See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

Kas teile meeldis see postitus?
0
0
Artikli kommentaarid
Arvustused puuduvad
Lisage oma arvustus

Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.