Facebook Pixel

Kookosõli: kuidas kasutada? Kahju ja kasu tervisele.

Kookosõli: kuidas kasutada? Kahju ja kasu tervisele.

Kookosõli eelised

Kookospähkel on läänemaailmas ebatavaline toit, mida tarbivad inimesed, kes hoolivad oma tervisest. Mõnes maailma riigis on kookospähkel põhitoit, mis on õitsenud põlvkondade kaupa. Kookosõlil on palju eeliseid. Nahahooldus, stressi leevendamine, kaalulangus, ainevahetuse kiirenemine, neerufunktsiooni paranemine ja normaalne vererõhk – eksootiline aine saab sellega üsnagi hakkama. See sisaldab vitamiine ja mineraalaineid, nagu vitamiin E, K ja raud, aidates samal ajal kontrollida veresuhkru taset, parandada ainevahetust ja peatada hammaste lagunemise.

 

  1. Sisaldab kasulikke rasvhappeid

Kookosõli erineb enamikust teistest toiduõlidest selle poolest, et sisaldab umbes 90% kasulikke happeid. See supertoit on ainulaadne tänu lauriinhappe küllastunud rasvadele, mis moodustavad umbes 40% kogu koostisest, 7% kaprüül- ja 5% kapriinhappest. Tänu sellele on see kõrgel kuumusel väga vastupidav oksüdeerumisele ja sobib toiduvalmistamiseks, näiteks praadimiseks.

Ketogeense dieediga epilepsiahaiged kasutavad neid rasvu sageli ketoosi esilekutsumiseks. Kookosõli pole aga selleks mõeldud, kuna sellel on nõrk ketogeenne toime.

  1. Veresuhkru ja kolesterooli kontroll

Kookosõli alandab vererõhku paremini kui taimeõli. Polüküllastumata rasvade, nagu oomega-6, tarbimine põhjustab vasokonstriktsiooni. Kookosõlis sisalduvatel oomega -3-del pole aga sama mõju. Tegelikult laiendavad need veresooni ja leevendavad arterite põletikku.

Kolesterool jaguneb kahte tüüpi: "hea", "halb". On tõestatud, et mida rohkem kookospähklit oma dieedis sööte, seda kõrgem on teie HDL-kolesterooli tase – see on "tervislik" versioon, mis on seotud väiksema insultide esinemissagedusega. Näiteks 2015. aasta uuring näitas, et südame isheemiatõvega inimesed, kes lisasid oma dieeti ekstra neitsikookosõli, võtsid kaalust alla ja stabiliseerisid oma lipiidide profiili. Teised on täheldanud LDL-i taseme tõusu, mistõttu ei ole kookosõli otsene mõju vere lipiididele ja tulevastele südamehaigustele teada.

Järelikult peate jälgima nende kahe kolesterooli variatsiooni suhet

  1. Stressivastane

Looduslikul kookosõlil on antioksüdantsed omadused. Närilistel tehtud katses selgus, et see vähendab treeningust ja kroonilistest külmetusest tingitud stressi. Arvatakse, et ekstra neitsikookosõlist on abi teatud tüüpi depressiooni ravimisel.

  1. Põletikuvastane

Kookosõli võimalike põletikuvastaste omaduste üle arutatakse endiselt meditsiinivaldkonnas. Kookosõli võib aidata kaitsta seedetrakti häirete eest.

  1. Alzheimeri tõbi

On oletatud, et ketoonid võivad olla alternatiivseks energiaallikaks nendele talitlushäiretega ajurakkudele, et vähendada Alzheimeri tõve sümptomeid.

Selleks, et meie kõige arenenum tööriist korralikult töötaks, kasutab see glükoosi. Aja jooksul kaotab selle haigusega patsientide aju võime suhkrut omastada. Kookosõli toodab ketoone, mis tekivad rasva muundamisel energiaks. Ketoonide efektiivse toime saavutamiseks vajate rohkem kui paar supilusikatäit kookosõli.

  1. Vähem valu krampide korral

Teadlased uurivad praegu madala süsivesikute ja rasvade sisaldusega ketogeenset dieeti erinevate haiguste vastu.

Eritoitumise kõige tuntum terapeutiline kasutusviis on laste epilepsia ravis.

See dieet vähendab järsult krampide sagedust isegi neil, kellel pole mitut tüüpi ravimitega edu olnud.

Kasulike komponentide tasakaalustatud tarbimine toob kaasa ketoonide märkimisväärse kontsentratsiooni veres.

Kuna kookosõlis sisalduvad MCT-d transporditakse teie maksa ja muundatakse ketokehadeks, saavad tervishoiuteenuse osutajad kasutada ketoosi esilekutsumiseks modifitseeritud keto dieeti, et aidata teil terveneda.

  1. Kookosõli kehakaalu langetamiseks.

Rasvumine on tänapäeval üks tõsisemaid läänemaailmas esinevaid haigusi.

Kuigi mõned inimesed arvavad, et see haigus sõltub sellest, kui palju kaloreid keegi sööb, on oluline ka nende kalorite allikas. Erinevad toidud mõjutavad teie keha ja hormoone erineval viisil.

Õli soodustab kehakaalu langust, vähendades näljatunnet keskmise ahelaga triglütseriidide (MCT) sisalduse kaudu. MCT-d stabiliseeritakse erinevalt kui oliivi- ja pähkliõlides leiduvad pika ahelaga triglütseriidid (LCT). MCT-d hõlmavad kitse, kaprüüli, kaprooni ja lauriinhapet – kuigi viimaste sellesse kategooriasse lisamise üle vaieldakse.

Erinevalt LCT-dest imendub 95% MCT-dest kiiresti ja otse vereringesse – täpsemalt maksavärava veeni – ning kasutatakse kohese kütusena.

 1. Kookosõli hormonaalse tasakaalu tagamiseks

Rasvhapped aitavad hormoonidel jõuda sinna, kus nad peavad olema, toetades östrogeeni ja progesterooni tootmist, töötlemist ja vabanemist, mis viib hormonaalse tasakaaluni. Tänu lauriinhappe sisaldusele võib see toode aidata säilitada hormonaalset taset, avaldada positiivset mõju östrogeenitasemele menopausi ajal, tõsta testosterooni taset ja parandada seksuaalfunktsiooni.

Kookosõli toitainekomponendid

1 supilusikatäis kookosõli sisaldab:

 • 121 kalorit

 • 0 g valku

 • 13,5 g rasva, millest 11,2 g küllastunud

 • süsivesikuid 0 g

 • kiudaineid 0 g

 • 0 milligrammi (mg) kolesterooli

Kookosõli rasvhapete profiil

Tavalised happed

Suhe

Protsent

Nailon

6:0

0,2–0,5

Kaprüül

8: 0

5,4–9,5

Caprinova

10:0

4,5–9,7

Lauric

12:0

44,1–51

Müristiline

14:0

13,1–18,5

Palmitic

16:0

7,5–10,5

Steariin

18:0

1,0–3,2

Arahhidon

20:0

0,2–1,5

Oleic

18: 1n-9

5,0–8,2

Linool

18: 2n-6

1,0–2,6

Kust osta kookosõli?

Meie veebipoest leiate õige toote.Kuidas valida kookosõli?

Me kõik tunneme "neitsi" ja "extra virgin" oliiviõlisid. Tootjate seas on üldreegel, et looduslikku kookosõli toodetakse ilma täiendavate kemikaalide või rafineerimiseta. Puudub selge määratlus, miks "ekstra neitsi".

Kõik kookosõlid ei ole ühesugused ja mõju tervisele võib olenevalt tüübist erineda: rafineeritud, pleegitatud ja desodoreeritud (RBD). See märgis näitab õli tootmisega seotud töötlemisastet. Kuigi RBD-s kasutatakse kemikaale, säilitab see protsess kasulikud rasvhapped. Vähem töödeldud toit on tervisele parem.

Dosustamine

Soovitatav on 2–3 supilusikatäit päevas, kuid seda ei tohiks võtta ravimina.

Kahjulik kookosõli

halb kookosõli

Kirjeldus: väärkasutusel on kahjulik mõju inimeste tervisele ja negatiivsed tagajärjed.

 1. Halb kolesterool

Neitsi ja rafineeritud kookosõli, kõrge küllastunud rasvasisaldusega suurendab LDL-i (halb kolesterool).

Seetõttu suureneb kaalutõusu ja erinevate tüsistuste risk.

 1. Kahjustab südame tööd

Südame normaalseks ja tõhusaks toimimiseks on soovitatav tarbida rohkem küllastumata rasvu ja vähem küllastunud rasvu, mida on kookosõlis üle 90%, mis põhjustab terviseprobleeme. Sellesse kategooriasse kuuluvad haigused hõlmavad veresoonte haigusi: insult, reumaatiline südamehaigus, süvaveenide tromboos ja kopsuemboolia.

 1. Maksakahjustuse oht

Kookosõlis sisalduvad keskmise ahelaga rasvhapped (MCFA) muudetakse maksas energiaks. Mõnede ekspertide sõnul võib nende MCFA-de maksa toimetamise kiirus põhjustada probleeme.

Maks võib saada stressi ja lõpuks kahjustada.

 1. Allergia

Kui inimene on kookospähklite suhtes tundlik, võivad tekkida allergilised reaktsioonid: iiveldus, lööve, ekseem, nõgestõbi, oksendamine ja isegi hingamisraskused. Tõsised sümptomid on südamepekslemine, näo turse ja pearinglus.

 1. Kõhulahtisus

Kookosõli võitleb sisemise bakteriaalse infektsiooni vastu, kuid bakterite hävitamine võib viia organismi teatud reaktsioonini. Kõhulahtisuse või muude soovimatute kõrvalmõjude vältimiseks on kõige parem tarbida kookosõli väikestes kogustes.

Kuidas valmistada kookosõli?

Supermarketid on üle ujutatud lugematute sortide ja tüüpidega toiduõlidega. Enda abilise loomise protsess on veidi töömahukas, kuid väga lihtne.

 1. Eemaldage kookospähklilt küps viljaliha. Kohe, kui olete selle kõigist kookospähklitest kätte saanud, riivige see.

 2. Eemaldage kookospiim, pigistades see kätega musliinriide sisse ja hoides vedeliku kogumiseks selle all kaussi. Käsitsemise hõlbustamiseks võite sellele lisada veidi kuuma vett.

 3. Kui vedelik on ekstraheeritud, sõeluge see lisandite eemaldamiseks.

 4. Pange see vasknõusse ja pange see põlema. Valmistage ette 2–3 tunni jooksul.

 5. Segage aeg-ajalt, kuni piim muutub pruunikaks. Olge ettevaatlik, et te ei kõrbeks läbi õrna tekstuuri.

 6. Kui näete kontsentreeritud segu, eemaldage see tulelt ja laske jahtuda. Määri jahutatud kondenspiim musliini sisse, pigista õli välja, kogu kaussi.

Seda omatehtud imet saab säilitada purgis, plastpudelis, suletud anumas aasta või 8–10 kuud. Peaasi, et ei jäta seda vabas õhus, muidu kaotab ta oma omadused.

Kuidas ja kus on kõige parem kookosõli säilitada?

Kookosõlil on pikk säilivusaeg: umbes kaks aastat. Nõuetekohaseks ladustamiseks ei ole erinõudeid. Peate seda lihtsalt hoidma toatemperatuuril suletud, täiesti õhukindlas anumas.

Kookosõli eelised näole

Kookosõli kasulikkus näole

Kirjeldus: kasutatakse paljudes looduslikes näohooldustoodetes

Kaaluge selle koostisosa lisamist oma nahahooldusrutiini, et leevendada kuiva nahka. Mida saate vastutasuks?

 1. Suurendab hüdratatsiooni. Aitab tugevdada teie naha kaitsvat barjäärikihti, lukustades niiskuse.

 2. Vähendab põletikku. Põletikuvastaste omadustega on see kasulik ärritunud, hõõrdunud naha korral.

 3. Kollageeni nõutav tase. Kookosõlis sisalduv lauriinhape mõjutab soodsalt kollageeni tootmist. See taastab naha tugevuse ja elastsuse, aidates kõrvaldada mõnede peente joonte ja kortsude teket.

 4. Helgendab tumedaid laike. Ilublogijate sõnul võib pehmendav aine muuta naha heledamaks ning aidata vähendada soovimatute laikude ja ebaühtlase nahatooni teket. Sidrunimahl võib seda efekti tugevdada.

Kuidas kasutada kookosõli näole?

 1. Meigieemaldaja. Lisaboonusena ripsmetušši eemaldamiseks kandke kaantele. Ripsmed saavad niisutava efekti.

 2. Päikesekaitsekreem. Pakub mõningast kaitset päikese eest. Kui plaanite pikemat aega õues viibida, on päikesekiirguse neelamiseks ja peegeldamiseks soovitatav kõrgem SPF 4.

 3. Huulepalsam. Tänu oma mahlasusele annab see kumulatiivse toimega hooldav toode volüümi, ühtlustab kontuuri. Lisaks on see maitsev!

 4. Näo väljendusrikkus. Turgutage, kandes veidi seda toodet põsesarnadele (meigi peale).

 5. Silmakreem. Kandke väike kogus supertoitu silmade ümber. Laske sellel magades imenduda.

 6. Hambapasta. Valmistage looduslik hambapasta, ühendades võrdsetes osades söögisoodat. Plussiks on õline piparmünt maitse poolest.

Kookosõli juustele

kookosõli juustele

Kirjeldus: loomulik viis juuste pikemaks, paksemaks ja kiiremaks kasvamiseks

Kuidas kiirendada juuste kasvu kodus? Kui hoiate oma peanahka ideaalses seisukorras, võivad juuksed välja näha, et need kasvavad kiiremini.

Laboriuuringud on tõestanud, et kookosõli on aidanud vabaneda teatud tüüpi seeninfektsioonidest, kõõmast ja muudest seentest. Üks teine ülevaade Indias näitas, et imeline õline ravim võib vähendada valgukadu juustes, vältida kuivust ja haprust. Niisketele juustele kandmine enne föönitamist või kuumtöötlust võib kaitsta juukseid vee ja kuumuse eest.

Juuste sügavaks konditsioneerimiseks kandke juustele paar supilusikatäit kookosõli ja katke dušimütsiga, jättes segu paariks tunniks seisma.

Kookosõli kasutamise viisid toiduvalmistamisel

kookosõli toiduvalmistamisel

Kirjeldus: maitsev alternatiiv ebatervislikele maiustustele

 1. Võite kookosõlis hautada või praadida veiseliha, kala, kana, mune või köögivilju.

 2. Soovitatav kasutada küpsetamisel munade asendajana.

 3. Võite lisada kohvile või teele mõõdukalt (mitte rohkem kui teelusikatäis). Milline maitsev ja tervislik lisand. Kasutajad ostavad mõnikord kapslitena apteegist, tervisetoidupoest või veebist.

 4. Proovige lisada toidule või smuutile, et saada kogu päevaks energiat ja heaolu

 5. Isetehtud energiakütus on lastele tervislik ja energiat andev suupiste.

 6. Sega supilusikatäis chia seemnete ja meega ning tarbi 30 minutit enne treeningut.Kookosõli muu kasutusala

kookose kehavõi

Kirjeldus: Keto-sõbralik toode täiusliku keha jaoks

 • Esmaabikreem. Kaitseb kriimustuste ja lõikehaavade eest, vaja on ainult õhukest kihti seda toodet.

 • Atoopilise dermatiidi ravi. Esmane kookosõli annab viljakaid tulemusi nahainfektsioonide ennetavas ravis.

 • Raseerimiseks. Soodne alternatiiv kaubanduslikele habemeajamiskreemidele, maagilist supertoitu saab kanda otse jalgadele ja kaenlaalustele.

 • Ekseem. Põletikuvastased omadused võivad leevendada ekseemi ägenemist.

 • Imiku akne. Mõned emad arvavad, et kookosõli võib aidata aknest põhjustatud kuiva naha korral. Kui tavaliselt kaob lööve iseenesest, siis see toode niisutab loomulikult beebi õrna nahka.

 • Kontsade ravi. Lisage omatehtud salvile kookosõli ja kandke kuivadele, lõhenenud jalgadele. Lõigatud või pragunenud nahk võimaldab nakkust põhjustavatel mikroobidel kehasse siseneda. Sellise kreemi pealekandmine võib "taastada loomuliku antimikroobse ja happebarjääri."

 • Kehakoorija. Sega kokku 1⁄2 tassi pehmendatud kookosõli ja 1⁄2 tassi kohvipaksu. Valage minipannile, külmutage, seejärel jahutage rahustavate hoolduste vahel.

 • Mesilane nõelab. Natuke kookosõli peale nõela eemaldamist ja põletik nagu oli.

 • Toitke kuivanud küünenahku. Küünenahasse ja küünte ümbritsevasse nahka hõõrumine võib tuua vajaliku niiskuse tähelepanuta jäänud kehaossa.

 • Täide ravim: alustage seda täiesti loomulikku ravi õunasiidri äädika loputamisega. Kui see kuivab, kandke kookosõli üle kogu pea ja laske sellel mõjuda 12-24 tundi. Kammige juuksed peene kammiga, seejärel šampooniga.

 • Deodorant. Valmistage ise looduslik deodorant. Halva hingeõhu eemaldamiseks segage kookosõli noolejuurepulbri, maisitärklise, söögisooda ja lõhnaainetega.

Kookosõli lemmikloomadele

Inimesed ei ole ainsad, kes saavad kookosõli niisutavatest omadustest kasu. Koerad, kassid ja muud loomad vajavad nahatoitu. Siin on mõned viisid, kuidas kookospähklit kohevaks saada:

 • Võitlus kirpude vastu. Pintselda kasukat iga paari nädala tagant kookosõliga, seejärel mässi loom kampsunisse.

 • Edendab seedimist. Lisa oma lemmiklooma toidule iga päev (vastavalt kaalule).

Enne lemmikloomade peal kookosõli kasutamist pidage nõu oma loomaarstiga.

Küsimused ja vastused

Öelge mulle, kas imetavatel emadel on vastunäidustusi?

Jah. Imetavad emad võivad võtta paar supilusikatäit päevas (ja D-vitamiini), et suurendada piimavarusid ja toitaineid.

Kas rafineeritud ja rafineerimata õlidel on vahet ja kumb on parem?

Jah, on. Rafineeritud kookosõli töödeldakse "kuivjahvatamise" meetodil. Kõigepealt küpsetatakse pähklid kuivaks. Kui pleegitamisprotsess läbib, aitab see tappa mikroobe, osakesi või putukaid.

Toorkookosõli, mida nimetatakse ka "looduslikuks", ekstraheeritakse märgjahvatusest. Rafineerimata säilitab suurema osa kookose looduslikust toiteväärtusest.

Kumb on tervisliku toidu valmistamiseks parem: kookosõli või oliiviõli?

Esimese supilusikatäis sisaldab umbes kuus korda rohkem küllastunud rasvu, mis on päevase 13 grammi piiri lähedal.

Seetõttu on tervisemõjude seisukohalt parem küpsetada oliiviõliga.

KKK – korduma kippuvad küsimused:

Подскажите пожалуйста есть противопоказания для кормящих мам?

Да. Кормящим мамам можно принимать пару столовых ложек в день ( и витамин D ), чтобы увеличить количество молока и питательных веществ.

Есть разница между рафинированным и нерафинированным маслами, и какое лучше?

Да, есть. Рафинированное кокосовое масло обработано методом «сухого помола». Сначала орехи выпекают до сухого состояния. Когда проходит процесс отбеливания, это помогает убивать любые микробы, удаляет частицы или насекомых.

Неочищенное кокосовое масло, также называемое «натуральным», экстрагируется из мокрого измельчение. Нерафинированное сохраняет большую часть природной питательной ценности кокоса.

Что лучше для приготовления полезной пищи: кокосовое или оливковое масло?

Столовая ложка первого содержит примерно в шесть раз больше насыщенного жира, что почти соответствует дневному пределу в 13 грамм.

Поэтому с точки зрения воздействия на здоровье, лучше готовить с оливковым маслом.

Sisu
 • Kookosõli eelised
 • Kookosõli toitainekomponendid
 • Kust osta kookosõli?
 • Kuidas valida kookosõli?
 • Dosustamine
 • Kahjulik kookosõli
 • Kuidas valmistada kookosõli?
 • Kuidas ja kus on kõige parem kookosõli säilitada?
 • Kookosõli eelised näole
 • Kuidas kasutada kookosõli näole?
 • Kookosõli juustele
 • Kookosõli kasutamise viisid toiduvalmistamisel
 • Kookosõli muu kasutusala
 • Kookosõli lemmikloomadele
 • Küsimused ja vastused
Vastutusest keeldumine

See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

Kas teile meeldis see postitus?
0
0
Artikli kommentaarid
Arvustused puuduvad
Lisage oma arvustus

Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.