Kofeiin raseduse ajal: kui ohutu see on?

Kas see on ohutu?

Paljude inimeste jaoks mõjutab kofeiin soodsalt energiataset, keskendumist ja on tõhus isegi migreeni korral. Lisaks on mõned kofeiiniga joogid tervisele kasulikud.

Kuid pidage meeles, et kofeiin võib põhjustada negatiivseid kõrvalmõjusid ja kujutada endast ohtu raseduse ajal.

Võimalikud eelised

On tõestatud, et kofeiin parandab energiataset ja keskendumist.

Uuringud näitavad, et kofeiin stimuleerib aju ja kesknärvisüsteemi funktsioone, mis võib suurendada vaimset erksust.

Kofeiin võib olla efektiivne peavalude ravimisel, kui seda kombineerida valuvaigistitega. Mõned kofeiini sisaldavad joogid sisaldavad antioksüdante, kasulikke ühendeid, mis võivad kaitsta teie rakke kahjustuste eest, vähendada põletikku ja ennetada kroonilisi haigusi.

Rohelises tees  on palju antioksüdante, kuid ka teised teed ja kohv sisaldavad märkimisväärses koguses.

Kofeiinil on palju potentsiaalseid eeliseid, kuid on muret, et see võib olla raseduse ajal kahjulik.

Rasedad naised metaboliseerivad kofeiini palju aeglasemalt. Tegelikult võib kofeiini organismist eemaldamiseks kuluda kuni 1,5–3,5 korda kauem. Kofeiin läbib ka platsentat ja siseneb verre laps, mis tekitab muret, et see võib mõjutada loote tervist.

Ameerika sünnitusarstide ja günekoloogide kolledž (ACOG) väidab, et mõõdukas kofeiinikogus – alla 200 mg päevas – ei ole seotud raseduse katkemise või enneaegse sünnituse suurenenud riskiga.

Uuringud näitavad aga, et üle 200 mg päevas tarbimine võib suurendada raseduse katkemise riski.

Lisaks näitavad mõned tõendid, et isegi väike kofeiini tarbimine võib põhjustada sünnikaalu vähenemist. Näiteks ühes uuringus leiti, et 50-aastase raseduse väike tarbimine oli seotud 13% suurenenud madala riskiga sünnikaal.

Siiski on vaja rohkem uuringuid. Raseduse ajal kofeiini tarbimisest tingitud raseduse katkemise, väikese sünnikaalu ja muude kahjulike mõjude oht on suures osas ebaselge.

Teised kofeiini negatiivsed kõrvalmõjud on kõrge vererõhk, südame löögisageduse tõus, suurenenud ärevus, pearinglus, rahutus, kõhuvalu ja kõhulahtisus.

 Kokkuvõte:

Kofeiin võib tõsta energiataset, parandada keskendumist ja leevendada peavalu. Kuid see võib kujutada endast riske raseduse ajal: raseduse katkemise ja madala sünnikaalu oht, kui seda tarbitakse suurtes kogustes.

Nõuanded raseduse ajal

ACOG soovitab piirata kofeiini tarbimist 200 mg-ni või alla selle, kui olete rase või proovite rasestuda.

Sõltuvalt kohvi või tee tüübist ja valmistusviisist võrdub see umbes 1–2 tassi (240–580 ml) kohviga või umbes 2–4 tassiga (240–960 ml) pruulitud tee päevas .

Toitumis- ja dieediakadeemia soovitab raseduse ajal energiajooke täielikult vältida.

Lisaks kofeiinile sisaldavad energiajoogid tavaliselt suures koguses lisatud suhkruid või kunstlikke magusaineid, mis ei anna toiteväärtust.

Need sisaldavad ka erinevaid ürte, nagu ženšenn, mis ei ole rasedatele ohutud. Teisi energiajookides kasutatavaid ürte ei ole raseduse ajal ohutust piisavalt uuritud.

Lisaks peaksite raseduse ajal vältima teatud taimeteesid, sealhulgas sigurijuurest, lagritsajuurest või lambaläätsest valmistatud teesid.

Järgmised taimeteed on raseduse ajal ohutuks tunnistatud: ingverijuur, piparmündileht, punase vaarika leht (esimesel trimestril piirata 1 tassi päevas), sidrunmeliss.

Nagu taimsete ravimite puhul, on soovitatav enne raseduse ajal taimeteede joomist arstiga nõu pidada.

Kaaluge hoopis kofeiinivaba jooke, nt vett,  ohutut kofeiinivaba teed.

Populaarsete jookide kofeiinisisaldus

Kohv, tee, karastusjoogid, energiajoogid ja muud sisaldavad erinevas koguses kofeiini.

Siin on loetelu mõnede levinud jookide kofeiinisisaldusest:

  • Kohv: 60–200 mg 8 untsi (240 ml) kohta
  • Espresso: 30–50 mg 1 untsi (30 ml) kohta
  • Mate: 65–130 mg 240 ml (8 untsi) kohta
  • Energiajoogid: 50–160 mg 240 ml (8 untsi) kohta
  • Infundeeritud tee: 20–120 mg 240 ml (8 untsi) kohta
  • Karastusjoogid: 30–60mg 12 untsi portsjoni kohta
  • Kakaojook: 3–32 mg 8 untsi (240 ml) portsjoni kohta
  • Šokolaadipiim: 2–7 mg 240 ml (8 untsi) portsjoni kohta
  • Kofeiinivaba: 2–4 mg 8 untsi (240 ml) kohta

Pange tähele, et kofeiini leidub ka mõnes toidus. Näiteks šokolaad võib sisaldada 1–35 mg kofeiini 28g kohta. Üldiselt on tumeda šokolaadi kontsentratsioon suurem.

Mõned ravimid, näiteks valuvaigistid, võivad sisaldada kofeiini ja seda lisatakse sageli toidulisanditele, nagu dieedi tabletid ja treeningeelsed segud.

Pöörduge oma arsti poole, kui olete mures kofeiini koguse pärast oma dieedis.

Kofeiini kogus kohvis, tees, karastusjookides, energiajookides ja muudes jookides on erinev. Tooted nagu šokolaad, teatud ravimid ja mitmesugused toidulisandid sisaldavad sageli kofeiini.

Kokkuvõte:

Raseduse ajal piirake oma kofeiini tarbimist 200 mg-ni päevas ja vältige täielikult energiajooke. Mõned taimeteed võivad olla joomiseks ohutud, kuid alati on parem konsulteerida oma arstiga.

Autor. Makayla Meixner 20. novembril 2018.

 Pinterestis

Vastutusest keeldumine

See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

Kas teile meeldis see postitus?
0
0
Artikli kommentaarid
Arvustused puuduvad
Lisage oma arvustus

Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.