Facebook Pixel

Kui kaua menopausi sümptomid kestavad?

Kui kaua menopausi sümptomid kestavad?

Kui kaua sümptomid kestavad?

Perimenopausaalsed sümptomid võivad kesta keskmiselt neli aastat. Selle faasiga seotud sümptomid taanduvad menopausi ja postmenopausi ajal järk-järgult. Naised, kellel on terve aasta menstruatsioonita olnud, loetakse menopausijärgseteks.

Kuumahood on perimenopausi tavaline sümptom. Ühes uuringus leiti, et mõõdukad kuni rasked kuumahood võivad jätkuda ka pärast menopausi ja kesta 10,5.

Uuringud on kinnitanud, et mustanahalised ja keskmise kehakaaluga naised kogevad kuumahoogusid kauem kui valged ja ülekaalulised naised.

Naisel võib menopaus tekkida enne 55. eluaastat. Varajane menopaus esineb naistel, kes läbivad menopausi enne 45. eluaastat. Menopausi peetakse enneaegseks enne 40. eluaastat või vähem.

Varajane või enneaegne menopaus võib tekkida mitmel põhjusel. Mõnel naisel võib operatsiooni tõttu tekkida varajane või enneaegne menopaus, kui munasarjad on kahjustatud keemiaravi või muude seisundite ja ravi tõttu.

Menopausi sümptomid

Perimenopausi ajal kogete palju sümptomeid (nt ebaregulaarsed menstruatsioonid). Sümptomite sagedus, intensiivsus ja kestus on naistel perimenopausis ja menopausi lähenedes väga erinev.

Pärast menopausi võivad sümptomid kesta keskmiselt neli kuni viis aastat, kuid nende sagedus ja intensiivsus vähenevad. Mõned naised teatavad, et nende sümptomid kestavad kauem.

Kõige levinumate sümptomite hulka kuuluvad:

 • Kuumahood. Nii tunnete näol ja ülakehal äkilist soojust. Need võivad kesta mõnest sekundist mõne minutini või kauem.  Kuumahood võivad olla kord päevas või mitu korda kuus.
 • Öine higistamine. Kuumahood une ajal võivad põhjustada öist higistamist. Öine higistamine põhjustab teie ärkamise keset ööd ja väsimist. päev.
 • Külmad sähvatused. Võite tunda külmavärinaid, külmavärinaid ja külmavärinaid pärast seda, kui keha on kuumahooga jahtunud.
 • Vaginaalsed muutused. Vaginaalne kuivus, ebamugavustunne seksi ajal, madal libiido ja tungiv vajadus urineerida on menopausi genitaalsündroomi (GSM) sümptomid. span>
 • Emotsionaalsed muutused. Need võivad hõlmata kerget depressiooni, meeleolumuutusi ja ärrituvust.
 • Uneprobleemid. Uneprobleemid, nagu unetus, võivad olla põhjustatud öisest higistamisest.

Teised perimenopausi sümptomid võivad hõlmata järgmist: rindade hellus (raskemad või leebemad perioodid); süvenev premenstruaalne sündroom; kuiv nahk, silmad või suu.

Mõnel naisel võib esineda ka: peavalu; kiire südametegevus; valu lihastes ja liigestes; probleemid keskendumise ja mäluga; juuste väljalangemine või hõrenemine; kaalutõus.

Kui teil tekib mõni neist täiendavatest sümptomitest, pöörduge oma arsti poole, et välistada muud põhjused.

Teil võib esineda mõni neist sümptomitest perimenopausi ajal. Kuid kuumahood tekivad tavaliselt perimenopausi alguses.

Sümptomite haldamine

Perimenopausi ja menopausi läbimine võib paljudele naistele olla ebamugav ja mõnikord valus. Kuid see on vananemise normaalne ja juhitav osa. Siin on mõned näpunäited, mis aitavad teil sümptomeid hallata.

Hot Flash

Kuumahoogude ennetamiseks ja haldamiseks proovige neid valikuid:

 • Tuvastage kuumahoogude põhjus ja vältige vürtsikaid toite või alkoholi.
 • Kasutage fänni tööl või kodus.
 • Kui teil on veel menstruatsioon, võtke väikeses annuses suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid.
 • Kuuma sähvatuse alguses hingake aeglaselt sügavalt sisse.
 • Kui tunnete kuumahoogu, eemaldage mitu kihti riideid.

Vaginaalne kuivus

Vagiina kuivust saab kontrollida vahekorra ajal veepõhise libestiga või iga paari päeva tagant kasutatava tupe niisutajaga. Teie arst võib välja kirjutada ka ravimeid, mis aitavad leevendada tugevamat tupevaevuste tunnet.

Kui te ei soovi oma partneriga seksida, pöörduge oma arsti poole.

Uneprobleemid ja meeleolumuutused

Uneprobleemide vältimiseks proovige neid valikuid:

 • Vältige pärastlõunal raskeid eineid, suitsetamist, kohvi või kofeiini.
 • Vältige päevast uinakut.
 • Vältige treeningut või alkoholi tarvitamist enne magamaminekut.
 • Jooge enne magamaminekut sooja piima või sooja kofeiinivaba teed.
 • Magage pimedas, vaikses ja jahedas ruumis.
 • Ue parandamiseks ravige kuumahoogusid.

Stressi vähendamine, õige toitumine ja füüsiline aktiivsus võivad aidata meeleolumuutuste ja uneprobleemide korral. Teie arst võib välja kirjutada ka ravimeid, mis aitavad meeleolumuutuste korral.

Rääkige oma arstiga, kuidas oma sümptomeid hallata ja välistada muud seisundid, mis võivad põhjustada depressiooni või astmat. Kasulik on ka liituda menopausis naiste tugirühmaga, et teil oleks turvaline koht, oma murede jagamiseks.

Lisaprotseduurid

Teie arst võib teie sümptomite raviks määrata ka menopausijärgset hormoonravi (MHT). MHT (varem tuntud kui hormoonasendusravi ehk HAR) võib leevendada: kuumahoogusid; öine higistamine; unehäired; ärrituvus; tupe kuivus.

MHT võib samuti aeglustada luuhõrenemist ning vähendada meeleolu kõikumisi ja kerge depressiooni sümptomeid. MHT kõrvaltoimete hulka kuuluvad: vaginaalne verejooks; gaasi moodustumine; rindade turse; peavalu; meeleolu muutused; iiveldus.

Uuringud MHT-d kasutavatel naistel viitavad sellele, et  võib tekkida südameataki, insuldi või verehüüvete tekkerisk. Riskid on sarnased naistele, kes kasutavad rasestumisvastaseid tablette, plaastreid ja rõngad suurenevad koos vanusega.

Paljud naised ei saa MHT-d võtta terviseseisundi, näiteks vähi või muude ravimite tõttu.

Täiendavad uuringud on näidanud, et rinnavähi tekkerisk võib suureneda, kui MHT-d (östrogeen pluss gestageen, mitte ainult östrogeen) kasutatakse pidevalt viis või enam aastat.

Naised, kellel on emakas eemaldatud, kasutavad ainult östrogeeni sisaldavat ravi.

Rääkige oma arstiga, et saada rohkem teavet hormoonravi kohta, enne kui otsustate seda kasutada.

Millal abi küsida?

Ebaregulaarsete perioodide esinemine menopausi ajal on normaalne.

Ebaregulaarset verejooksu võivad põhjustada ka sellised seisundid nagu polütsüstiliste munasarjade sündroom või emakakaelavähk. Pöörduge oma arsti poole, et välistada muud põhjused, kui:

 • väga rasked perioodid või perioodid verehüüvetega
 • perioodid, mis kestavad kauem kui tavaliselt
 • määrdumine või verejooks pärast seksi
 • määrdumine või verejooks pärast perioodi
 • tsükli katkestus

 Pikaajalised menopausiga seotud terviseriskid võivad olla osteoporoos või südamehaigused. Seda seetõttu, et östrogeen mängib teie luude ja südame kaitsmisel olulist rolli. Ilma östrogeenita olete vastuvõtlikud mõlema haiguse suurenenud riskile.

Teil on ka suurem risk urogenitaalinfektsioonide  trakti, kuna menopaus võib põhjustada kusiti kuivust, ärritust või põletikku. Tupeinfektsioonid võivad esineda ka sagedamini, kuna teie vagiina on muutunud kuivemaks ja õhemaks.

Arsti külastamisel teatage oma menopausi sümptomitest. Pöörduge oma arsti poole, kui teil on endiselt talumatud menopausi sümptomid, mis kestavad rohkem kui viis aastat pärast viimast menstruatsiooni.

Menopausi eelised

Kuigi menopaus võib mõnele naisele põhjustada ebamugavaid sümptomeid, on sellel loomulikul protsessil ka omad puudused. Arvestada tuleb mitme võimaliku menopausi eelisega:

 • Positiivne vaatenurk.  Massachusettsi ülikoolisviidud uuringud keskealiste naiste kohta näitasid, et enamikus naistes domineerib positiivne või neutraalne suhtumine menopausi. Enamik naisi ei otsi menopausi ajal abi.
 • Tervis või tervisekäitumine ei muutu. Sama uuring näitas, et naise tervis ja käitumine menopausi ajal tõenäoliselt ei muutu. See tähendab, et kui te juba järgite tervislikku eluviisi, jääte tõenäoliselt selle juurde.
 • Kogemuse tarkus. Menopaus käib käsikäes vananemisega, mis toob endaga kaasa elukogemuse väärtuse. Psühholoog Sylvia Gearing, Ph.D. , American Psychological Association, väidab, et tema kogemuse kohaselt on menopausis naistel suurenenud "selgus, sihikindlus, emotsionaalne intelligentsus"; ja muud positiivsed omadused.
 • Menstrumendita. Mõnedele naistele meeldib, kui menstruatsioonid lõppevad menopausiga, eriti kui neil on tugevad menstruatsioonid, krambid või PMS. Kui teie igakuine tsükkel peatub, te ei pea ostma tampoone, padjandeid ega muid menstruatsioonivahendeid.
 • Ühe aasta pärast pole rasestumisvastaseid vahendeid vaja.

Perimenopausi ajal on endiselt võimalik rasestuda, seega ärge loobuge kohe rasestumisvastastest vahenditest. Pärast aastat ilma menstruatsioonita on üldiselt aktsepteeritud, et rasedus on võimatu ilma meditsiinilise sekkumiseta.

Peate end siiski kaitsma suguhaiguste eest.

prognoos

Elu pärast menopausi ei erine palju elust reproduktiivse aasta jooksul. Pidage meeles, et peate õigesti toituma, treenima ja regulaarselt tervishoiuteenuseid, sealhulgas hambaravi ja silmauuringuid.

Need sümptomid on levinud kogu perimenopausis ja postmenopausis ning kestavad umbes seitse aastat.

Toitev toitumine ja regulaarne treenimine aitavad teil säilitada tugevad luud ning regulaarsed visiidid arsti juurde aitavad teil probleeme varakult tabada.

Meditsiiniline ülevaade  Debra Rose Wilson, 16. mai 2018 – autor Annamarya Scaccia.

Vastutusest keeldumine

See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

Kas teile meeldis see postitus?
0
0
Artikli kommentaarid
Arvustused puuduvad
Lisage oma arvustus

Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.