Facebook Pixel

Mida teha, et luud oleksid tugevad?

Mida teha, et luud oleksid tugevad?

Tugevate luude saamiseks vajate kaltsiumi, vitamiinide ja mikroelementiderikast dieeti.
Pidev luude ümberkorraldamine. luukoe seisneb selles kohas vanade eemaldamises ja uute, reeglina veidi erineva kujundusega kangaste loomises. Täiskasvanutel ehitatakse aasta jooksul füsioloogiliselt ümber 8 protsenti luustikust. Nii et 12 aasta pärast parandatakse iga meie luustiku fragment. Liigeste tippmassi saavutame umbes 30-aastaselt. Nooruses domineerib uute kudede, luude loomine nende hävitamise üle. Need proportsioonid muutuvad aastatega. Keha kaotab rohkem ajukudet, kui loob. Iga 10 aasta jooksul väheneb luumass 3-5 protsenti. See on tavaline, füsioloogiline nähtus, mis mõjutab nii naisi kui mehi.
Kui luuhõrenemine toimub kiiremini, tekib osteopeenia. Seda iseloomustab ajukoe massi vähenemine, säilitades samal ajal võime korralikult mineraliseerida, see tähendab kaltsiumfosfaadi ladestumist luudesse. Osteopeenia diagnoositakse. Kui T-skoori densitomeetria (näiteks selgroost või reieluukaelast mõõdetud luutihedus) tulemus langeb Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel alla -1, räägime osteopeeniast ja kui alla - 2,5 &ndash ; osteoporoos. Osteopeeniat saab kontrolli all hoida sobiva dieedi, treeningu, õuestegevuse, mõõduka päikese käes viibimise ja kõige luude kahjustava vältimisega.

Vitamiinid luudele
Luude kehv seisund ei tulene ainult kaltsiumi puudumisest, keemilisest elemendist, mis osaleb luude moodustumises ja mineralisatsioonis. Määratakse ka muud vitamiinid ja mineraalained. Peamised on järgmised:

 

D-vitamiin – sisaldub kehas kahes sarnaselt toimivas vormis: D2 (ergokaltsiferool) – kaasas toiduga ja D3 (kolekaltsiferool) – tekivad nahas päikese mõjul. Vitamiin soodustab kaltsiumi imendumist seedetraktist ja stimuleerib rakkude moodustumist. Kui sellest ei piisa, muutuvad luud nõrgemaks, nad ei saa taastuda, muutuvad rabedaks. Puudused tulenevad valest kalast, võist, munakollastest ja vähesest liikumisest õhus. D-vitamiin omandab oma ebatavalised omadused pärast maksa läbimist. Seetõttu võivad selle vaeguse põhjuseks olla maksa- ja neeruhaigused. Samuti vähendavad ravimid, nagu epilepsiavastased ravimid, selle kontsentratsiooni organismis.

Magneesium – see on veel üks luude heategija. Rohkem kui 60 protsenti sellest elemendist leidub luudes koos kaltsiumi ja fosforiga. Magneesium mõjutab soodsalt luu mineraalset tihedust, kuna osaleb kaltsiumi imendumise protsessis. Magneesiumi imendumine seedetraktist suureneb vitamiini B6 juuresolekul, mida leidub banaanides, maksas, tuunikalas ja teraviljatoodetes.


K-vitamiin> – on luude jaoks aga ülimalt väärtuslik. Selle vastavalt suur tarbimine vähendab luumurdude, osteopeenia ja osteoporoosi tekke riski. Seda seetõttu, et K-vitamiin mõjutab luudes kaltsiumi siduva valgu aktiivsust. K-vitamiini võtmine koos D-vitamiiniga ei pärsi mitte ainult osteopeenia, vaid ka osteoporoosi teket, sest esimene vitamiin suurendab teise toimet. K-vitamiini puudumisel (seda leidub brokkolis, spinatis, fermenteeritud piimatoodetes) on luukoe moodustumine häiritud.


C-vitamiin – vajalik kollageeni õigeks sünteesiks, mis on orgaanilise luu põhikomponent. Uuringud näitavad seost C-vitamiini ja luutiheduse vahel. Osteoporoosi ennetamiseks soovitatakse seda vitamiini päevases annuses 100-500 mg (leidub petersellis, kiivis, tsitruselistes).

Vastutusest keeldumine

See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

Kas teile meeldis see postitus?
0
0
Artikli kommentaarid
Arvustused puuduvad
Lisage oma arvustus

Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.