Facebook Pixel

Vitamiin B6 ehk püridoksiin – kõik selle kasulike omaduste, allikate, kasutusomaduste kohta

Vitamiin B6 ehk püridoksiin – kõik selle kasulike omaduste, allikate, kasutusomaduste kohta

Püridoksiini avastamise ajalugu

1934. aastal avastas Ungari arst Pol Gyorgy meditsiinilise katse käigus rottidel uue aine, mis ravis katseloomadel nahahaigust. Gyorgy nimetas seda ainet vitamiiniks B6 ja see oli esimene B6 mainimine teaduses. 

1938. aastal teatasid viis keemialaborit korraga, et kavatsevad B6-vitamiini eraldada ja kristalliseerida aasta jooksul. Kogu teadusmaailm jälgis seda põnevat laborite võistlust, kuid ainult üks neist läks teaduse ajalukku kui inimene, kes eraldas ja kristalliseeris B6-vitamiini. See oli Poola päritolu kuulus Ameerika toitumisspetsialist Samuel Lipkowski. 

Veidi hiljem, 1939. aastal, määrasid Ameerika teadlased Stanton Harris ja Carl Folkers püridoksiini struktuuri ning 1945. aastal kirjeldas Ameerika biokeemik Esmond Emerson Snell kahte vitamiinivormi B6 - püridoksaal ja püridoksamiin .

B6-vitamiini peamised keemilised omadused

B6 on meie tervise jaoks üks tähtsamaid vitamiine, millel on palju funktsioone. See osaleb enam kui sajas ensümaatilises reaktsioonis ja seetõttu on meie jaoks ülioluline säilitada kehas optimaalne B6 tase.

 "Vitamin B6" on kuue B6-vitamiini aktiivsusega ühendi (vitameeri) üldnimetus.

Kõige põhilisemad on järgmised: 

 • püridoksiin 
 • püridoksaal
 • aldehüüdpüridoksamiin 

 Vastatavad 5-fosfaatestrid moodustavad ülejäänud kolm: 

 • püridoksaal-5-fosfaat
 • püridoksiin-5-fosfaat 
 • püridoksamiin-5-fosfaat 

Meie organism ei suuda iseseisvalt toota ühtegi B6-vitamiini, mistõttu on nii oluline jälgida selle kogust oma igapäevases toidus või seda sisse võtta. toidulisandite kujul.< /p>

Terves kehas muudab maks B6 aktiivseks vormiks, püridoksaal-5-fosfaadiks. Mõnikord võib kehal tekkida raskusi B6 muundamisega ja sellistel juhtudel on soovitatav võtta B6-vitamiini kohe aktiivsel kujul, püridoksaal-5-fosfaadil.B6-vitamiini roll inimorganismis

Püridoksaal-5-fosfaat osaleb koensüümina (kofaktorina) rohkem kui sada ensümaatilist reaktsiooni aminohapete, glükoosi ja lipiidide metabolismis.

Püridoksaal-5-fosfaat, B6-vitamiini metaboolselt aktiivne vorm, osaleb paljudes mikroelementide metabolismis, neurotransmitterite sünteesis, histamiini sünteesis, hemoglobiini sünteesis ja funktsioonis, ja geeniekspressiooni. Püridoksaal-5-fosfaat osaleb koensüümina (kofaktorina) enam kui sajas aminohapete, glükoosi ja lipiidide metabolismi ensümaatilises reaktsioonis.

Maks on ainevahetuse koht vitamiin B6. Aminohapete metabolism Püridoksaal-5-fosfaat on kofaktor viie olulise neurotransmitteri biosünteesis: serotoniin, dopamiin, epinefriin, norepinefriin ja gamma-aminovõihape (GABA). Samuti osaleb see histamiini sünteesis.

Püridoksiini eelised meie tervisele

B6-vitamiini mõju ajutalitlusele

B6-vitamiin on ajus neuronite ülekandmiseks hädavajalik >< /p>
<p><span>Oregoni ülikooli andmetel on mitmed uuringud leidnud seose Alzheimeri tõvega inimeste kognitiivsete funktsioonide languse ja B6-vitamiini madala taseme vahel.</span></ p>
<p><span>Teadlased tegid heade tulemustega mälutestides kindlaks ka seose B6-vitamiini optimaalse koguse vahel organismis. Lisaks oli 2012. aastal ajakirjas Journal of Nutrition avaldatud uuringus mäluhäired otseselt seotud B6-vitamiini madala tasemega. </span></p>
<p><span>Kuna vitamiin B6 on hapnikurikka hemoglobiini tootmiseks hädavajalik, võib selle madal tase põhjustada väsimust ja tähelepanematust. 2012. aasta Journal of Nutrition uuringus seostati ebapiisavat vitamiinide tarbimist hajutatud tähelepanu ja keskendumisvõime langusega. Piisav B6 tarbimine võib aidata meie vaimset selgust ning parandada keskendumisvõimet ja keskendumist.</span></p>
<p><span> </span></p>
<p><i><span></span></i></p>
<h3><i><span>Saastekaitse</span></i></h3>
<p><img src=

Vitamiini B6 lisamine võib aidata vähendada õhusaaste mõju meie tervisele, vähendades selle kahjulikku mõju DNA metüülimisele (mehhanism, mida rakud kasutavad geeniekspressiooni kontrollimiseks). Columbia ülikooli Mailmani rahvatervise kooli teadlased uurisid, kas vitamiin B6 võib aidata minimeerida muutusi DNA metüülimises, mis on põhjustatud kokkupuutest saasteainega PM2.5 – alla 2,5 mikroni läbimõõduga mikroosakesega. "Õhusaaste tervisemõju molekulaarset alust ei mõisteta täielikult ja ennetusvõimaluste puudumine üksikisiku tasandil kujutab endast suurt teadmiste puudujääki," ütleb Andrea Baccarelli, Mailmani kooli keskkonnaterviseteaduste professor ja õppetooli juhataja.

Uuringus osales kümme tervet mittesuitsetajat vanuses 18–60 aastat, kes ei võtnud muid ravimeid ega vitamiinilisandeid. Kõik täiskasvanud said platseebot ja värsket õhku (näiv katse); platseebo ja PM2,5 saastunud õhk; ja 50 mg B6-vitamiini toidulisandeid ja PM2,5 saastunud õhku. Õhk toodi kohale hapnikumaski kaudu. Teadlased mõõtsid PM2.5 metüülimise muutusi osalejate geenides enne ja pärast iga katset. Nad leidsid, et PM2.5 kahandas mitokondriaalset DNA-d 11,1% võrreldes võltskatsega. Kuid osalejate võetud B6-vitamiini toidulisand nõrgendas PM2,5 mõju 102%. Nad viitavad sellele, et üksikisiku kokkupuute vähendamine PM2,5-ga võib suure saastusega piirkondades rahvatervisele märkimisväärset kasu tuua.

B6-vitamiini mõju depressiooni sümptomite vähendamisele ja meeleolu parandamisele

Püridoksiin mängib olulist rolli meeleolu reguleerimiselB6-vitamiini madal tase võib teoreetiliselt põhjustada depressiooni, kuna vitamiin B6 on trüptofaani-serotoniini raja kofaktor. Hollandi teadlaste 2004. aastal läbi viidud uuringus leiti seos depressiooni ja B6-vitamiini püridoksaalfosfaadi fosfaadi derivaadi plasma esinemise vahel. Depressioonisümptomeid hinnati 140 inimesel ja mõõdeti B6-vitamiini vaeguse biokeemilisi markereid. Teadlased diagnoosisid depressiooni 13%-l katsealustest ja kõigil neil oli ka madal püridoksaalfosfaadi tase veres.

Püridoksiinil on teadaolevalt ka uskumatult positiivne mõju menopausijärgses eas naiste vaimsele seisundile ja emotsionaalsele stabiilsusele. 

B6-vitamiini roll aneemia ravis

Hemoglobiin on punastes verelibledes leiduv kompleksvalk ja selle üks peamisi funktsioone on hapniku transportimine kogu kehas. Heem (see tähendab hemoglobiini molekuli punane mittevalguline osa) on molekuli võtmelüli ja B6-vitamiini olemasolu on vajalik heemi esialgseks tootmiseks kehas. Kuigi heemi tootmine võib toimuda erinevates kohtades kogu kehas, on peamised asukohad seotud maksa ja luuüdiga. Piisava koguse B6-vitamiini olemasolu organismis on punaste vereliblede tootmiseks ülioluline ja selle puudus võib olla sideroblastilise aneemia põhjuseks.

Püridoksiini ja PMS-i sümptomid

1999. aastal ajakirjas British Medical Journal avaldatud klassikaline uuring näitas, et 50 mg B6-vitamiini võtmine üks või kaks korda päevas võib aidata leevendada PMS-i sümptomeid ja parandada meeleolu, mis sageli seotud premenstruaalse sündroomiga. Teine Iraani teadlaste 2016. aasta uuring, milles osales 126 naist, kinnitas, et B6 võtmine võib leevendada PMS-i sümptomeid, nagu veepeetus, söögiisu, ärevus, seljavalu ja madal tuju. Teadlased arvavad, et see võib olla tingitud sellest, et B6 mängib olulist rolli neurotransmitterite loomisel, mis edastavad teavet meie ajurakkude, sealhulgas meeleolu reguleeriva serotoniini vahel.

B6-vitamiin aitab leevendada iiveldust raseduse ajal 

B6-vitamiini on kasutatud aastakümneid iivelduse ja oksendamise raviks raseduse ajal.Mõnede rasedate naiste puhul parandab B6-vitamiini võtmine oluliselt hommikust iiveldust. Püridoksiin aitab meie kehal töödelda teatud aminohappeid, mis võivad iiveldust vähendada. Mõned uuringud näitavad, et raske hommikuse iiveldusega naistel on madalam vitamiin B6 veres. See võib olla põhjus, miks paljudel varajase toksoosi all kannatavatel lapseootel emadel näib B6 toidulisandi võtmine sümptomeid leevendavat. Kuid mitte kõigil juhtudel ei aita püridoksiini võtmine oksendamist vältida.

Püridoksiini roll kardiovaskulaarsüsteemis

B6 aitab ennetada südame-veresoonkonna haigusi, alandades homotsüsteiini taset veresSuuruuring vitamiinide ja taseme vahelise seose kohta Jaapanis viidi läbi südame-veresoonkonna haiguste uuring. Teadlased uurisid andmeid 23 119 mehe ja 35 611 naise kohta vanuses 40–79 aastat, kes täitsid toitumisharjumusi puudutavad küsimustikud. Selle tulemusena leidsid teadlased, et keskmiselt suri pärast 14-aastast vaatlust 986 inimest insulti, 424 südame-veresoonkonna haigustesse ja 2087 kõigisse kardiovaskulaarsüsteemiga seotud haigustesse. 

Patsiendid jagati foolhappe, B6- ja B12-vitamiini tarbimise alusel viide rühma. Uurijad võrdlesid inimesi, kellel oli iga toitaine madalaim ja kõrgeim tase, ning avastasid, et foolhappe ja B6 suuremat tarbimist seostati meeste südamepuudulikkusest tingitud surmajuhtumite arvu vähenemisega. Naistel leidsid nad oluliselt vähem surmajuhtumeid insulti, südamehaigustesse ja üldist suremust südame-veresoonkonna haigustesse. Teadlaste sõnul võivad B6 ja foolhape võidelda südame-veresoonkonna haigustega, vähendades homotsüsteiini taset veres, mis sõltub suuresti toitumisest ja ka pärilikkusest. 

Teadlaste sõnul on tulemused B-vitamiinide tähtsuse kohta kooskõlas Põhja-Ameerikas ja Euroopas tehtud uuringutega. Arvatakse, et homotsüsteiin kahjustab arterite sisekest, aidates kaasa verehüüvete tekkele.

Vitamiini B6 kantserogeensed omadused

Süstemaatiline ülevaade nii epidemioloogilistest kui ka kliinilistest uuringutest, milles uuriti seost toidu kaudu tarbimise või tasemete vahel vitamiin B6 veres ja kõikvõimalikud vähivormid.  Epidemioloogilised uuringud on näidanud, et B6-vitamiini ja kõrgemat vere B6-sisaldust sisaldavate toitude optimaalne tarbimine oli märkimisväärselt seotud väiksema riskiga haigestuda kõikidesse vähivormidesse, eelkõige seedetrakti vähisse. 

Arvatakse, et B6-vitamiin mängib oma ensümaatilise aktiivsuse kaudu rolli kolorektaalse vähi puhul, mis võib vähendada oksüdatiivset stressi ja kasvajarakkude levikut. B6-vitamiini puudust seostatakse kroonilise põletikuga, mis on peamine kolorektaalse vähi riskitegur. Vere püridoksaal-5'-fosfaadi (PDP) taseme mõõtmisel näitasid kõrgema PDP tasemega osalejad vähiriski 30–50% vähenemist.

B6-vitamiin ning nägemisprobleemide ennetamine ja ennetamine

Püridoksiin mängib võtmerolli silmahaiguste ennetamisel, eriti seoses vanusega seotud kollatähni degeneratsiooniga

Püridoksiin mängib võtmerolli silmahaiguste, eriti vanusega seotud kollatähni degeneratsiooni ennetamisel.

Vanusega seotud kollatähni degeneratsioon (ARMD) on paljudes riikides nägemiskaotuse peamine põhjus. Eksperdid usuvad, et oluliste toitainete tasakaalustatud tarbimine on silmade tervise säilitamiseks hädavajalik ning vitamiin B6 on üks olulisi komponente. 2009. aastal leidsid Harvardi meditsiinikooli teadlased, et naised, kes võtsid iga päev 50 mg B6, pluss 1000 µg B12 ja 2500 µg foolhapet, vähendasid oluliselt nende vanusega seotud makuladegeneratsiooni riski.

Reumatoidartriidi sümptomite vähendamine

Püridoksiinil on märkimisväärne mõju reumatoidartriidi sümptomite tekkele. Ühelt poolt vähendab see tänu oma põletikuvastastele omadustele põletikulise protsessi intensiivsust liigestes. Teisest küljest põhjustab intensiivne põletikuline artriidi protsess organismis püridoksiini puudust.

Uuring viidi läbi reumatoidartriidiga patsientidel. Katsealused võtsid kolme kuu jooksul 100 mg vitamiini B6 + 5 mg B9. Kõik osalejad näitasid põletikulise protsessi intensiivsuse olulist vähenemist.

Kui palju B6-vitamiini meie keha iga päev vajab? 

Püridoksiini optimaalset annust tuleks arutada oma arstiga

Püridoksiini optimaalne annus tuleks enne selle võtmise alustamist arstiga arutada. B6 mõjutab ainevahetuse erinevaid aspekte ja seetõttu võib vajadus selle järele olla erinev. Näiteks vajavad kõrge valgusisaldusega dieedil olevad inimesed B6-vitamiini suuremaid annuseid.

Vitamiini B6 soovitatav päevane vajadus on:

Vanus

Mehed

Naised

0–6 kuud

0,1 mg

0,1 mg

7–12 kuud

0,3 mg

0,3 mg

1–3 aastat

0,5 mg

0,5 mg

4–8-aastane

0,6 mg

0,6 mg

9–13-aastane

1,0 mg

1,0 mg

14–18-aastane

1,3 mg

1,3 mg

19–50 aastat vana

1,3 mg

1,3 mg

51+ aastat vana

1,7 mg

1,5 mg

Raseduse ajal

-

1,9 mg

Imetamise ajal

-

2,0 mg

B6-vitamiini toiduallikad 

Üks keskmine banaan: sisaldab 0,4 mg või 20 protsenti B6-vitamiini soovitatavast päevasest kogusest

Enamik toite sisaldab B6-vitamiini. 

Hästi tasakaalustatud toitumisega inimesel ei tohiks olla puudujääke, välja arvatud juhul, kui tal on füüsilisi probleeme või ta ei võta teatud ravimeid. 

Mõned peamised B6 allikad: 

 • Kikerherned: üks tass sisaldab 1,1 milligrammi ehk 55 protsenti soovitatavast päevasest väärtusest (RDA)
 • veisemaks: 100 g sisaldab 0,9 mg ehk 45 protsenti RDA-st
 • Kollauim-tuun: 100 g sisaldab 0,9 mg ehk 45 protsenti RDA-st
 • kanarind: 100 g sisaldab 0,5 mg ehk 25 protsenti RDA-d
 • üks keskmine banaan: sisaldab 0,4 mg ehk 20 protsenti RDA-st
 • tofu: 0,1 mg ehk 5 protsenti RDA pooles tassis

Muud allikad: 

 • avokaado 
 • pruun riis 
 • porgand 
 • rikastatud teravili 
 • sarapuupähkel 
 • piim 
 • kartul 
 • Sojaoad 
 • spinat 
 • kalkun 
 • täistera

B6-vitamiini puudus 

Puudus on haruldane, kuid see võib tekkida, kui inimesel on halb imendumine soolestikust või ta võtab teatud ravimeid, mis mõjutavad püridoksiini taset organismis.

Vajadust esineb harva, kuid see võib tekkida siis, kui inimesel on halb imendumine soolestikust või ta võtab teatud ravimeid, mis mõjutavad püridoksiini taset organismis.

B6-vitamiini puuduse nähud ja sümptomid: 

 • perifeerne neuropaatia koos kipituse, tuimuse ja valuga kätes ja jalgades
 • aneemia
 • masendushood 
 • segadus 
 • nõrgenenud immuunsüsteem 

Pikaajaline B6 puudus võib põhjustada keiliiti. Selle peamised sümptomid on seborroiline dermatiit, keelepõletik, lõhenenud huuled ja suunurgad. 

Järgmised ravimid võivad kahandada B6-vitamiini ja suurendada selle puuduse riski: 

 • MSPVA-d
 • östrogeenid
 • epilepsiavastased ravimid (antikonvulsandid) 
 • antibiootikumid (penitsillamiin) 
 • TB ravimid (isoniasiid, tsükloseriin)
 • ravimid kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse raviks (teofülliin)

Tingimused, mis suurendavad vaeguse riski: 

 • seedehäired (tsöliaakia ja põletikuline soolehaigus) 
 • alatoitumus 
 • alkoholisõltuvus 
 • neerupuudulikkus

B6-vitamiini preparaadid meie veebisaidil

Toote nimi

Saadavus laost

Hind

Hinnang

Magneesium-vitamiin B6, Solgar, 250 tabletti

Laos

23,65 €
1

B6-vitamiin (püridoksiin), püridoksaal-5'-fosfaat, Thorne, 180 kapslit

Laos

49,40 €

Kirjutage oma ülevaade

5-HTP, 5-hüdroksü-L-trüptofaan, mis on rikastatud vitamiinidega B6 ja C, Doctor's Best, 120 korki

Laos

21,00 €
1

KKK – korduma kippuvad küsimused:

Могу ли я принять слишком много витамина В6 с едой?

Практически невозможно получить токсические дозы В6 из пищевых источников. Только приема витамина В6 более 1000 мг в день могут проявиться такие симптомы передозировки как онемение в руках и ногах и повреждения нервных окончаний.

Какая разница между витаминами В6 и В12?

Витамин B6 помогает организму поддерживать здоровый обмен веществ и иммунную систему и содержится в таких продуктах как рыба, нут, картофель и других крахмалистых овощах. B12 помогает организму вырабатывать эритроциты и естественным образом содержится в моллюсках, рыбе, мясе, яйцах и молочных продуктах.

Это правда что витамин В6 обладает мочегонными свойствами?

Действительно, существуют данные, что прием витамина может предотвратить задержку воды в организме и также он может действовать как диуретик во время ПМС.

Sisu
 • Püridoksiini avastamise ajalugu
 • B6-vitamiini peamised keemilised omadused
 • B6-vitamiini roll inimorganismis
 • Püridoksiini eelised meie tervisele
 • B6-vitamiini mõju ajutalitlusele
 • Saastekaitse
 • B6-vitamiini mõju depressiooni sümptomite vähendamisele ja meeleolu parandamisele
 • B6-vitamiini roll aneemia ravis
 • Püridoksiini ja PMS-i sümptomid
 • B6-vitamiin aitab leevendada iiveldust raseduse ajal
 • Püridoksiini roll kardiovaskulaarsüsteemis
 • Vitamiini B6 kantserogeensed omadused
 • B6-vitamiin ning nägemisprobleemide ennetamine ja ennetamine
 • Reumatoidartriidi sümptomite vähendamine
 • Kui palju B6-vitamiini meie keha iga päev vajab?
 • B6-vitamiini toiduallikad
 • B6-vitamiini puudus
Vastutusest keeldumine

See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

Kas teile meeldis see postitus?
0
0
Artikli kommentaarid
Arvustused puuduvad
Lisage oma arvustus

Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.