Facebook Pixel

Vitamiin B3 või niatsiin. Kõik, mida pead teadma selle eeliste ja rakenduste funktsioonide kohta

Vitamiin B3 või niatsiin. Kõik, mida pead teadma selle eeliste ja rakenduste funktsioonide kohta

Nagu kõik B-vitamiinid, aitab vitamiin B3 kehal muuta toitu (süsivesikuid) kütuseks (glükoosiks), mida organism kasutab energia saamiseks. Samuti aitab see kehal rasvu ja valke töödelda. B3-vitamiin osaleb aktiivselt maksa töös, mõjutab naha, juuste ja nägemise tervist, samuti närvisüsteemi talitlust. Niatsiin aitab ka kehal toota hormoone neerupealistes. See aitab parandada vereringet ja vähendab põletikuliste protsesside intensiivsust.

B3-vitamiini ajalugu ja keemilised omadused

B3-vitamiin on üks 8 B-vitamiinist. Ta osaleb aktiivselt keha ainevahetust, st igas toimuvas biokeemilises protsessis. B3-vitamiin on nikotiinamiidadeniindinukleotiidi (NAD) eelkäija, meie kehas oluline koensüüm, mis vanusega väheneb.

Mõiste "niatsiini" võib leida paljudelt toidupakkidelt. Seda seetõttu, et vitamiin B3 on nii oluline, et seda kasutatakse rahvusvaheliselt riisi ja jahu rikastamiseks. 

Niatsiin, mida algselt nimetati nikotiinhappeks, sest see avastati esmakordselt 1873. aastal, kui keemik Hugo Weidel uuris tubaka ja sigarettide peamist koostisosa nikotiini. 1942. aastal, kui hakati jahu rikastama nikotiinhappega, ilmus Ameerika ajakirjanduses artikkel pealkirjaga "Tubakas teie leivas". Vastuseks sellele kiitis Ameerika meditsiiniliidu toitumisnõukogu uue nime heaks. Otsustati valida nimi, mis eraldaks nikotiinhappe nikotiinist, et vältida arusaama, et niatsiinirikkad toidud sisaldavad nikotiini või sigaretid vitamiine. Uus nimi "niatsiin" tekkis ingliskeelsete sõnade "nikotiinhape + vitamiin" osade kombinatsioonist - nikotiiniline acid + vitam span>in.

B3-vitamiini peamised tüübid

nikotiinamiid (niatsiinamiid)

 • niatsiin (nikotiinhape)
 • nikotiinamiidribosiid

Ajalooliselt tähendas termin "niatsiin" kõiki B3-vitamiini vorme, kuid siis teadsid teadlased ainult kahte selle vormi - nikotiinhapet ja nikotiinamiidi. Hiljem jõudis niatsiini vihmavarju alla ka nüktoniinamiidribosiin (NR), kuigi see erineb niatsiinist oma keemilise struktuuri poolest. 

HP-d uurides omandab see üha rohkem oma omadusi ja funktsioone ning on tõenäoline, et aja jooksul muutub eristus selgemaks ja see tõstetakse esile. 

Iga B3-vitamiini tüüp järgib NAD-i oma teed. Kõik kolm mainitud vormi on tuntud kui NAD-i eelkäijad, mis tähendab, et need muutuvad NAD-iks oma algsest töötlemata vormist. Tehniliselt on ka teisi B3 tüüpe (nt inositoolheksanikotinaat), millest osa on alles avastamisel või klassifitseerimisel ja mõnda neist on rahvusvaheliselt palju mainitud, kuid kolm ülalmainitud on kõige tuntumad.

B3-vitamiini puudus

Võite katta toidust saadava B3-vitamiini vajaduse ainult siis, kui teie toitumine on hoolikalt tasakaalustatud

B3-vitamiin vees lahustuv ja see tähendab, et keha ei salvesta seda ega saa talletada seda edaspidiseks kasutamiseks. Niatsiini liigsete annuste võtmisel vabaneb keha liigsest uriiniga.

Eeldusel, et teie toitumine on hoolikalt tasakaalustatud , saate B3-vitamiini vajaduse katta toiduga. Kaasaegses maailmas ei ole tõsine B3-vitamiini puudus nii tavaline. Alkoholisõltuvusega inimesed on aga sellele eriti vastuvõtlikud. 

Kerge B3 puudulikkuse sümptomid: 

   <listyle='font-weight: 400;'="" aria-level="1">

düspepsia 

 • Püsiv väsimus 
 • stomatiit 
 • okse 
 • vereringe halvenemine
 • depressioon 
 • Suus põletav 
 • paistes helepunane keel
 • </listyle='font-weight:>

Tõsine puudus võib põhjustada pellagra nime all tuntud seisundit. Pellagrale on iseloomulik lõhenemine, naha koorumine, dementsus ja kõhulahtisus. Tavaliselt ravitakse haigust tasakaalustatud toitumise ja niatsiinilisanditega. 

B3-vitamiini kümme olulist eelist ja miks on oluline seda piisavalt saada

Seedimise reguleerimine

  ;B3-vitamiin aitab kaasa inimese seedesüsteemi normaalsele talitlusele

B3-vitamiin aitab kaasa inimese seedesüsteemi normaalsele talitlusele, mis omakorda aitab kaasa tervislikule söögiisule ja heale nahaseisundile. See vitamiin on oluline paljude seedetrakti funktsioonide jaoks, näiteks rasvade, süsivesikute ja alkoholi lagundamiseks. 

B3-vitamiin ja vaimne tervis 

B3-vitamiini või niatsiini toidulisandeid kasutatakse sageli enamiku häirete (nt ärevuse) raviks.

B3-vitamiini või niatsiini toidulisandeid kasutatakse sageli selliste häirete nagu ärevuse, depressiooni ja bipolaarse häire raviks. Paljud uuringud näitavad, et depressiooniga inimestel kipub olema B-vitamiini puudus. Lisaks võib depressiooni põhjuseks olla ka neurotransmitteri serotoniini ebapiisav kogus. Aminohape trüptofaan, mida toodab vitamiin B3, osaleb serotoniini tootmises.

Mõju kolesteroolitasemele 
Naha parandamine span> 

B3-vitamiin aitab kaitsta nahka päikesekahjustuste eest

B3-vitamiin on suurepärane abimees 

 • Puhetusele kalduvale tundlikule nahale
 • vananevale nahale
 • aknele kalduvale nahale
 • Pigmenteeritud nahale
 • et kõrvaldada päikese käes viibimise mõju nahale
 • erinevate nahakahjustuste ravimiseks

B3-vitamiini nikotiinamiidi kujul leidub paljudes nahahooldustoodetes. On täheldatud, et nikotiinamiidi toime kosmeetikatoodetes paraneb oluliselt, kui seda kombineerida teiste toimeainetega. 

"Mis puutub pigmentatsiooni tõttu on nikotiinamiidi kõige parem kombineerida selliste koostisosadega nagu hüdrokinoon, kojhape, arbutiin ja soja, mis võivad sünergistlikult toimida "pigmendirajal", et aidata kõige paremini vabaneda pruunidest vanuselaikudest" – ütleb dermatoloogiline kirurg Jennifer Herrmann. (link https://www.byrdie.com/vitamin-b3-benefits)
B3-vitamiin ja südame-veresoonkonna haigused 

Niatsiin laiendab veresooni ja parandab vereringet.

Kuna vitamiin B3 aitab kontrollida kolesterooli taset organismis, on sellel otsene mõju südamehaiguste riski vähendamisele. Niatsiin vähendab ka oksüdatiivse stressi ja põletiku intensiivsust. Need mõjutavad negatiivselt südame tööd, kuna kipuvad halvendama arterite seisundit (naastude teke ja seinte kõvenemine) ja takistavad verevoolu. Ja niatsiin laiendab veresooni ja parandab vereringet.

Ühes uuringus aeglustasid olemasoleva südamehaigusega mehed ateroskleroosi progresseerumist niatsiini võtmine koos kolestipooliga. Samuti kogesid nad vähem südameinfarkti ja surmajuhtumeid. Teises uuringus oli südamehaiguste ja kõrge kolesteroolitasemega inimestel, kes võtsid niatsiini koos simvastatiiniga (Zocor), väiksem risk esimese südameataki või insuldi tekkeks. Nende surmaoht oli samuti väiksem. Teises uuringus vähendasid mehed, kes võtsid ainult niatsiini, teise südameinfarkti riski.
B3-vitamiin diabeetikutele

Niatsiin aitab diabeedi ravis

Diabeedi korral 1 tüüpi, inimese immuunsüsteem ründab ekslikult insuliini tootvaid kõhunäärmerakke, hävitades need lõpuks. Niatsiinamiid võib aidata neid rakke mõnda aega kaitsta. Siiski on vaja rohkem uuringuid, et teha lõplikke järeldusi tõhususe kohta.

Niatsiini mõju II tüüpi diabeedile on keerulisem. II tüüpi diabeediga inimestel on sageli kõrge rasva- ja kolesteroolitase veres. Niatsiin, sageli koos teiste ravimitega, võib neid tasemeid alandada. Niatsiin võib aga tõsta ka veresuhkru taset, mis on eriti ohtlik diabeetikutele. Sel põhjusel peaksite diabeedi korral võtma niatsiini ainult arsti juhiste järgi ja jälgima hoolikalt oma veresuhkru taset.
>

Osteoartriit ja niatsiin

B3-vitamiin või niatsiin aitab vähendada osteoartriit

Üks esialgne uuring näitas, et niatsiinamiid võib parandada artriidi sümptomeid, sealhulgas suurendada liigeste liikuvust ja vähendada mittesteroidsete ravimite hulka vaja põletikuvastaseid ravimeid. Need andmed ei ole siiski lõplikud ja vaja on rohkem uuringuid.

Niatsiin ja Alzheimeri tõbi

Populatsiooniuuringud näitavad, et inimesed, kelle toidus on kõrgem niatsiinisisaldus neil on väiksem Alzheimeri tõve risk. Nendes uuringutes ei hinnatud aga niatsiini konkreetsete annuste mõju. 

B3-vitamiini mõju katarakti tekkele

Suur elanikkonnal põhinev teaduslik uuring näitas, et inimestel, kelle igapäevases toidus on kõrgem niatsiinisisaldus, on väiksem risk katarakti tekkeks.

B3-vitamiin ja muud seisundid

Niatsiini 100% efektiivsusest nende seisundite ravis on veel vara rääkida, kuid teadlased uurivad praegu tõsiselt B3-vitamiini mõju:

 • Tähelepanupuudulikkuse ja hüperaktiivsuse häire
 • migreen 
 • peapööritus 
 • depressioon 
 • merehaige 
 • alkoholisõltuvus

Toiduallikad vitamiin B3

Parimad looduslikud allikad vitamiin B3

 • peet
 • õllepärm 
 • veise maks ja neerud
 • Kala: lõhe, tuunikala 
 • päevalilleseemned 
 • maapähkel 
 • niatsiiniga rikastatud leib ja teraviljad

Trüptofaani (aminohape, mille organism muudab niatsiiniks) sisaldavad toidud on samuti kasulikud vitamiini B3 varustamiseks:

 • linnuliha
 • punane liha 
 • munad 
 • piimatooted

B3-vitamiini koostised

Nagu eespool mainisime, on B3-vitamiin saadaval mitmel erineval kujul, sealhulgas

 • nikotiinamiid 
 • niatsiin 
 • inositoolheksaanitsinaat

Niatsiin on saadaval tablettide või kapslitena nii tavalises kui ka viivitatud vabanemisega vormis. Viivitatud vabanemisega tablettidel ja kapslitel võib olla vähem kõrvaltoimeid kui tavalisel niatsiini vormil. Kuid viivitatud vabanemisega vormid põhjustavad tõenäolisemalt maksakahjustusi. 

Olenemata sellest, millist niatsiini vormi te kasutate, millal suurte annuste (üle 100 mg päevas) võtmisel soovitavad arstid regulaarselt teha maksaanalüüside jaoks vereanalüüse.

Kuidas võtta B3-vitamiini  b>>

Arstid soovitavad võtta niatsiini söömise ajal, et vältida maoärritust.

Üldiselt kasutatakse suuri niatsiini annuseid ainult spetsiifilised haigused. Sellistel juhtudel suurendatakse annust järk-järgult 4-6 nädala jooksul arsti range järelevalve all.

Kõigil muudel juhtudel soovitavad arstid võtta niatsiini söögi ajal, et vältida maoärritust. 

Niatsiini annustamissoovitused igapäevaselt tervete inimeste toitumises: 

 • imikud, sünnist kuni 6 kuud: 2mg
 • Imikud vanuses 7 kuud kuni 1 aasta: 4 mg
 • 1–3-aastased lapsed: 6 mg 
 • 4–8-aastased lapsed: 8 mg 
 • 9–13-aastased lapsed: 12 mg 
 • poisid, vanuses 14 kuni 18 aastat: 16 mg  
 • tüdrukud vanuses 14 kuni 18: 14mg 
 • 19-aastased ja vanemad mehed: 16 mg 
 • 19-aastased ja vanemad naised: 14 mg 
 • rasedad naised: 18 mg 
 • imetavad naised: 17 mg

B3-vitamiini ettevaatusabinõud

Tänu võimalike kõrvaltoimete ja ravimite koostoimete tõttu on väga oluline võtta B3-vitamiini alles pärast arstiga konsulteerimist.

Võimaliku tõttu kõrvaltoimed ja ravimite koostoimed, on väga oluline võtta vitamiin B3 ainult pärast arstiga konsulteerimist. 

Võimalikud kõrvaltoimed:  ;

 • kõhulahtisus
 • peavalu
 • mao ebamugavustunne ja puhitus

Liigne B3-vitamiini sisaldus organismis võib samuti: 

 • vähendada glükoositaluvust ja insuliiniresistentsust 
 • põhjustada rünnakut podagrahaigetel 
 • viib nägemisprobleemideni
 • viib seedetrakti probleemideni 
 • suurendab maksakahjustuse riski 
 • madalam vererõhk, mis võib põhjustada tasakaalu kaotamise ja kukkumise

Mõned olulised punktid, mida enne B3-vitamiiniga alustamist arvestada:

 1. Niatsiini suured annused (50 mg või rohkem) võivad põhjustada kõrvaltoimeid. Kõige sagedasemaks kõrvaltoimeks nimetatakse niatsiiniõhet, mis põhjustab põletust, näo ja rindkere naha kipitust ning naha punetust. Aspiriini võtmine 30 minutit enne niatsiini võtmist võib aidata seda sümptomit vähendada. 
 2. Väga suurte annuste korral, mida kasutatakse kolesterooli alandamiseks ja muude haiguste raviks, võivad tekkida maksakahjustused ja maohaavandid. Sellistel juhtudel kontrollivad arstid regulaarselt maksafunktsiooni vereanalüüsidega. 
 3. Inimesed, kellel on anamneesis maksa-, neeru- või maohaigus, ei tohiks niatsiini sisaldavaid toidulisandeid võtta. 
 4. Diabeedi või sapipõiehaigusega inimesed peaksid B3-vitamiini võtma ainult hoolika meditsiinilise järelevalve all. 
 5. Lõpetage B3-vitamiini võtmine vähemalt 2 nädalat enne plaanilist operatsiooni. 
 6. Niatsiin ja niatsiinamiid võivad histamiini suurendamise kaudu suurendada allergiat. 
 7. Madala vererõhuga inimesed ei tohiks võtta niatsiini ega niatsiinamiidi, kuna need võivad põhjustada nende vererõhu langemise ohtlikule tasemele. 
 8. Ärge võtke niatsiini, kui teil on olnud podagra. 
 9. Inimesed, kellel on koronaararterite haigus või ebastabiilne stenokardia, ei tohiks niatsiini ilma arsti järelevalveta võtta, kuna suured annused võivad suurendada südame rütmihäirete riski.   ;
 10. B-vitamiini pikaajaline võtmine võib põhjustada teiste oluliste B-vitamiinide tasakaalu häireid. 

B3-vitamiini võimalikud koostoimed teiste ravimitega

Kui te võtate praegu ravimeid või joote regulaarselt alkoholi, ei tohiks te niatsiini võtta ilma arstiga nõu pidamata.

Mõju tõttu maksale võib B3-vitamiin interakteeruda mitmete ravimitega. Kui te võtate praegu ravimeid või joote regulaarselt alkoholi, ärge võtke niatsiini ilma arstiga eelnevalt konsulteerimata. 

Loetlege mõned ravimid, mis võivad interakteeruda vitamiiniga B3:

Tetratsükliini antibiootikumide rühm: Niatsiini ei tohi võtta samaaegselt antibiootikumi tetratsükliiniga, kuna see häirib selle ravimi imendumist ja efektiivsust. Kõik vitamiinikompleksi toidulisandid toimivad sel viisil ja neid tuleb võtta tetratsükliinist erineval ajal. 

Aspiriin: Aspiriini võtmine enne niatsiini võtmist võib vähendada punetust pärast selle võtmist. Kuid te peaksite seda võtma ainult arsti järelevalve all. 

Antikonvulsandid: fenütoiin (dilantiin) ja valproehape (Depakote) võivad mõnedel inimestel põhjustada niatsiinipuudust. 

Niatsiini tarbimine koos karbamasepiiniga (tegretool) või misoliini (primidoon) võib tõsta nende ravimite taset organismis. 

Antikoagulandid (verevedeldajad): niatsiin võib tugevdada nende ravimite toimet, suurendades verejooksu riski. 

Vererõhuravimid, alfablokaatorid. Niatsiin võib suurendada vererõhku langetavate ravimite toimet, põhjustades äkilise vererõhu languse. 

Narkootikumid mis alandavad vererõhku kolesteroolitaset. Niatsiin seob kolesteroolitaset langetavaid ravimeid, mida tuntakse sapphappe sekvestrantidena ja võib muuta need vähem tõhusaks. Sel põhjusel tuleks niatsiini ja neid ravimeid võtta erinevatel kellaaegadel. Näiteks sapphappe sekvestrandid, nagu kolestipool, kolesevelaam ja kolestüramiin. 

Statiinid. Mõned teaduslikud tõendid näitavad, et niatsiini võtmine koos simvastatiiniga (Zocor) aeglustab südamepuudulikkuse progresseerumist. Kuid kombinatsioon võib suurendada ka tõsiste kõrvaltoimete, nagu lihaspõletik või maksakahjustus, võimalust. 

Diabeediravimid: niatsiin võib tõsta veresuhkru taset. Inimesed, kes võtavad insuliini, metformiini, glüburiidi, glipisiidi või muid kõrge veresuhkru raviks kasutatavaid ravimeid, peaksid niatsiini sisaldavate toidulisandite võtmisel oma veresuhkru taset hoolikalt jälgima.

isoniasiid: tuberkuloosi raviks kasutatav ravim võib põhjustada niatsiinipuudust. 

Nikotiiniplaastrid: nikotiini plaastrite kasutamine koos niatsiiniga võib süvendada või suurendada niatsiiniga seotud punetuse riski.  

Tsink. Tsingi võtmine koos niatsiiniga võib süvendada niatsiini kõrvaltoimeid, nagu kuumahood ja sügelus.

Kroom. Niatsiini võtmine koos kroomiga võib alandada veresuhkru taset veres. Kui teil on diabeet ning te võtate niatsiini ja kroomi, jälgige hoolikalt oma veresuhkru taset.

Allopurinool (Zyloprim).

Allopurinool (Zyloprim). Kui te võtate niatsiini ja teil on podagra, võite vajada rohkem seda podagraravimit, et oma sümptomeid kontrollida.

Alkohol. Niatsiini võtmine koos alkoholiga võib suurendada maksakahjustuse riski ja süvendada niatsiini kõrvaltoimeid, nagu kuumahood ja sügelus.

Ravimid, mis vähendavad niatsiini taset organismis

 • asatiopriin (Imuran) 
 • Kloramfenikool (kloromütsetiin) 
 • Tsükloseriin (seromütsiin) 
 • Fluorouratsiil 
 • Levodopa ja karbidopa 
 • Merkaptopuriin (Purenetol)

Vitamiini B3 toidulisandid meie veebisaidil:

Vitamiin B3, Niatsiin, Solgar, 100 Mg

B3-vitamiin, niatsiin, solgar, 100 mg, 100 tabletti

1 tablett sisaldab 100 mg niatsiini

Niatsiinamiid, niatsiinamiid, Puritan/niacinamid-niacinamide-puritan-s -pride-500-mg- 100-tabletok.html

1 tablett sisaldab 500 mg nikotiinamiidi

Niatsiinivitamiin B3, loputusvaba niatsiin, Now Foods, 250 mg, 90 kapslit

1 portsjon – 2 kapslit. Portsjoni kohta – niatsiin 500 mg, inositool – 135 mg

KKK – korduma kippuvad küsimused:

Мне как-то попадалась в интернете информация о том, что витамин В3 может оказывать влияние на эректильную дисфункцию. Так ли это на самом деле?

Действительно, сейчас ведутся исследования в этом направлении. Ученые выяснили, что ежедневная доза ниацина улучшает эректильную функцию у мужчин с высоким уровнем холестерина. Результаты исследований показывают, что 80 мужчин участников с умеренной или тяжелой эректильной дисфункции, принимавшие ниацин в ходе эксперимента, сообщили об улучшении их способности поддерживать эрекцию. Исследование также показало, что у 80 мужчин только с умеренной эректильной дисфункцией, принимавших таблетки плацебо, симптомы не изменились. В дополнение к эректильной дисфункции все 160 мужчин также имели высокий уровень холестерина и липидов. Конечно, изучение все еще продолжается и пока рано говорить о стопроцентной эффективности В3 в лечении эректильной дисфункции, но имеющаяся на сегодня информация довольно обнадеживающая.

Я страдаю бессонницей и моя подруга порекомендовала мне начать принимать витамин В3 для улучшения сна. Это правда может помочь?

Витамин B3 (ниацин) часто способствует нормализации сна у людей с бессонницей, вызванной депрессией. Он также повышает эффективность триптофана. А как известно, триптофан участвует в образовании одного из важнейших нейромедиаторов серотонина, из которого затем синтезируется мелатонин. Мелатонин — это основной гормон эпифиза, отвечающий за регулирование циркадного ритма всех живых существ. 

Может ли витамин В3 помочь мне снизить вес?

Прием ниацина снижает уровень холестерина и триглециридов в крови. Если одновременно с приемом витамина В3 вы будете следить за вашим питанием и увеличите вашу физическую активность, это несомненно повлияет на снижение веса. 

Sisu
 • B3-vitamiini ajalugu ja keemilised omadused
 • B3-vitamiini puudus
 • B3-vitamiini kümme olulist eelist ja miks on oluline seda piisavalt saada
 • Seedimise reguleerimine
 • B3-vitamiin ja vaimne tervis
 • Naha parandamine span>
 • B3-vitamiin ja südame-veresoonkonna haigused
 • B3-vitamiin diabeetikutele
 • Osteoartriit ja niatsiin
 • Niatsiin ja Alzheimeri tõbi
 • B3-vitamiini mõju katarakti tekkele
 • B3-vitamiin ja muud seisundid
 • Toiduallikad vitamiin B3
 • B3-vitamiini koostised
 • Kuidas võtta B3-vitamiini b>>
 • B3-vitamiini ettevaatusabinõud
 • B3-vitamiini võimalikud koostoimed teiste ravimitega
Vastutusest keeldumine

See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

Kas teile meeldis see postitus?
0
0
Artikli kommentaarid
Arvustused puuduvad
Lisage oma arvustus

Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.