Facebook Pixel

Sümptomite ja kuumahoogude juhtimine menopausi ajal

Sümptomite ja kuumahoogude juhtimine menopausi ajal

Kui kaua looded kestavad?

Sageli ilmuvad need ootamatult, tundub, et nägu põleb ja kehale tekivad punased laigud. Mõned kuumahood taanduvad mõne sekundi pärast, teised võivad kesta üle 10 minuti, kuid keskmine kestus on 4 minutit.

Nende sagedus on samuti muudetav. Mõned naised kogevad nädalas mitu kuumahoogu, teised aga sagedamini. Menopausi algfaasis võib kõik muutuda. Tänapäeval on naistele mitmeid elustiiliga seotud sekkumisi ja soovitusi, mis aitavad vähendada kuumahoogude sümptomeid ja sagedust.

Mis põhjustab kuumahoogusid?

Ikka pole täiesti selge, mis võib seda haigusseisundit naistel põhjustada. Ja juba on selgeid tõendeid selle kohta, et kuumahood tekivad naisorganismi hormonaalsete muutuste tagajärjel. Samuti uuritakse menopausi seost teiste terviseprobleemidega, nagu diabeet, rasvumine ja metaboolne sündroom, mis võivad suurendada kuumahoogude sagedust. 

Mõned naised ei pane kuumahoogusid peaaegu tähele või peavad neid väikeseks, samas kui teised märgivad kuumahoogude intensiivsust ja kestust, millel on elukvaliteedile üsna negatiivne mõju.

Iga naine kogeb kuumahoogude käivitajaid erinevalt, näiteks alkohol ja kofeiin, vürtsikas toit, stress ja ärevus, kitsad riided, kuumus ja suitsetamine süvendavad seda seisundit.

Proovige hankida märkmik ja kirjutage üles kõik, mis teid häirib ja kuumahooge põhjustada võib. Mõne nädala pärast näete juba pilti ja saate aru, mis aitab teil teatud päästikuid vältida.

Kuumahoogude kõrvaldamine

Saate vähendada kuumahoogude ja liigse higistamise sagedust, tuvastades ja vältides põhjuseid. Kuigi see ei aita neist täielikult lahti, ilmnevad sümptomid siiski üha vähem. Puuduvad ravimid ja ravimeetodid, mis kuumahoogusid täielikult leevendaksid, kuid vähemalt osaliselt saate aidata kehal haigusseisundit leevendada.

Ennetuse eesmärk on vähendada nende sümptomite esinemissagedust ja raskust. Võib vajada ülevaatamist: toitumine ja elustiil, hormonaalsed ravimid (kui neid kasutatakse), muud ravimid ja alternatiivsed ravimeetodid. Arsti nõuanded, nagu miski muu, aitavad vältida või vähemalt osaliselt leevendada elu kuumahoogude ajal. 

Kiired valgustusmeetodid

Mõned naised saavad endiselt oma kuumahoogudega hakkama lihtsate meetodite ja lähenemisviisidega. Siin on mõned lihtsad viisid selle hõlbustamiseks:

- riietuge kihiti isegi kõige külmematel päevadel, et saaksite oma lisariided seljast võtta.

- kuuma sähvatuse alguses joo väikeste lonksudena külma vett.

- kandke öösel puuvillaseid riideid ja kasutage ka naturaalset voodipesu.  

- asetage oma öökapile jääkott.

Paljud naised kasutavad kuumahoogude ja öise higistamise leevendamiseks looduslikke tooteid. Rääkige oma arstiga meetoditest, mis võivad aidata. 

Maitsetaimed ja eeterlikud õlid

Kuigi meditsiiniuuringud ei toeta menopausi sümptomite leevendamiseks eeterlikke õlisid, leiavad paljud naised, et need võivad olla kasulikud. 

Black Cohosh (Actaea racemosa, Cimicifuga racemosa) on vastunäidustuseks maksahaiguse võtmisele.

Punane ristik (Trifolium pratense), ravimtaim, mis suurendab verejooksu tõenäosust.

Hiina angelica (Angelica sinensis), ravimtaim, mis võib suhelda verd vedeldava varfariiniga (Coumadin).

Õliõli (Oenothera biennis). Eeterlik õli mõjutab verevedeldajaid ja mõningaid psühhotroopseid ravimeid.

Soja ja sojalisandid võivad põhjustada kerget kõhuvalu, kõhukinnisust ja isegi kõhulahtisust. Naised, kellel on geneetiline eelsoodumus vähi tekkeks, ei tohiks seda võtta.

Enne toidulisandite (loetletud ülal) võtmist pidage nõu oma arstiga, kuna mõne taimse ravimi kvaliteeti ja puhtust ei ole testitud, nimelt: Food and Drug Administration (FDA) .

Hormoonasendusteraapia (HRT)

Sünteetiliste hormoonide kasutamine võib olla hea valik naistele, kes on kuumahoogudest nõrgestatud ja avaldavad tõsist mõju nende tervisele. Östrogeenid on naise ja tema hormonaalse tausta jaoks väga olulised. Ja östrogeeni sisaldavad ravimid - vähendavad kuumahoogude sagedust ja tugevat higistamist. Hormonaalseid preparaate toodetakse tablettide, vaginaalsete ravimküünalde, kreemide, geelide või plaastrite kujul. Mittehormonaalsed protseduurid määrab arst ja neid on soovitav teha arsti järelevalve all.

Mõned uuringud kinnitavad, et on ka teisi ravimeid, mis toetavad naisi sel raskel perioodil. Küsige oma arstilt, kas need sobivad teile.

Alternatiivsed ravimeetodid

Nõelravi võib samuti olla kasulik, kuna sellel pole kõrvalmõjusid. 2011. aastal avaldatud uuringust selgus, et naistel, kes said nõelravi, tekkis oluliselt vähem menopausi sümptomeid, sealhulgas kuumahooge, kui neil, kes seda ei saanud. Meditatsioon aitab ka stressiga toime tulla. Stressijuhtimise koolitus viib heade tulemusteni ning parandab tervist ja enesetunnet.

Tervislike eluviiside muutmine on sama hea ravi nagu kõik ravimid ja võib aidata vähendada kuumahoogude sagedust, raskust, südamehaiguste ja osteoporoosi riski. Tervise parandamiseks on oluline:

Järgige õiget toitumist ja portsjonite suurust;

Treeni regulaarselt;

Loobuge suitsetamisest ja hoiduge passiivsest suitsetamisest.

Otsige lähenemisviise ja ravimeetodeid, mis aitavad teid sellel raskel eluperioodil, kuna iga keha reageerib kuumahoogudele erinevalt. Konsulteerige alati oma arstiga, et saada teada, kuidas kuumahoogude ja öise higistamise vastu võidelda. Õppige, lugege, katsetage ja kindlasti leiate endale sobiva ravi.

Meditsiiniline ülevaade Deber Rose Wilsonilt, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT,   ;24. aprill 2018 - Autor: Marijke Vroomen Durning, R. N. ja Erika Roth

Vastutusest keeldumine

See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

Kas teile meeldis see postitus?
0
0
Artikli kommentaarid
Arvustused puuduvad
Lisage oma arvustus

Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.