Facebook Pixel

Hispaania salvei (chia seemned) - omadused ja toiteväärtus

Hispaania salvei (chia seemned) - omadused ja toiteväärtus

Hispaania salvei – see taim toodab chia seemneid, mis on tuntud oma erakordse toiteväärtuse ja tervisega seotud omadused . Chia seemned sisaldavad rohkem oomega-3 rasvhappeid kui lõhe. Samuti kaltsiumirikkam kui piim. Uurige, milliseid toitaineid chia seemned veel pakuvad.
Hispaania salvei on pärit Mehhikost ja Guatemalast. See on laiade lehtede ja väikeste, lillade või valgete õitega taim. Selle viljad sisaldavad suurel hulgal ovaalseid seemneid, mida nimetatakse chia seemneteks. Nende raviomadusi on juba hinnanud Kesk-Mehhiko nahua (asteekide) hõimud. Chia seemned olid asteekide jaoks kõige olulisema põllukultuurina ubade ja maisi järel kolmandal kohal. Pole ka ime – need sisaldavad rohkem oomega-3 rasvhappeid kui Atlandi lõhe. Nad on ka kaltsiumirikkamad kui piim ja sisaldavad rohkem rauda kui spinat. Lisaks takistavad need kasvajate teket, alandavad vererõhku, kaaliumisisaldust, reguleerivad kiudainete seedimist, tugevdavad luid, sisaldavad fosforit ja palju muid kasulikke aineid.
Kõigist õlidest on chia seemneõli rikkaim oomega allikas -3 rasvhapet, mis moodustavad 63%. Võrdluseks, linaseemneõli sisaldab 54% oomega-3 rasvhappeid.
Oomega-3 rasvhapped stimuleerivad aju tööd, hõlbustavad õppimist, parandavad mälu ja keskendumisvõimet - seetõttu on see eriti soovitatav õpilastele ja teistele vaimselt töötavatele inimestele . Lisaks toetavad need närvisüsteemi – rahustavad ja võivad isegi aidata leevendada depressiooni sümptomeid. Vanematel inimestel võib see omakorda ära hoida dementsuse (sh Alzheimeri tõve) teket. Chia seemnetes sisalduvad oomega-3 rasvhapped soodustavad ka nägemise toimimist ning eakatel takistavad kollatähni degeneratsiooni teket.
Omega-3 rasvhapped on hädavajalikud ka raseduse ajal. Need ei mõjuta positiivselt mitte ainult lapseootel ema tervist, vaid vastutavad ka lapse õige arengu eest.

Vastutusest keeldumine

See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

Kas teile meeldis see postitus?
0
0
Artikli kommentaarid
Arvustused puuduvad
Lisage oma arvustus

Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.