Facebook Pixel

Unehäired. Põhjused ja ravi.

Unehäired. Põhjused ja ravi.

Hiljutised uuringud on näidanud, et paljudel inimestel on tänapäeval tõsised unehäired. Elame sellises tempos, et 8 tundi und tundub täiesti ebareaalne. Lisaks kannatavad paljud meist unetuse all. Enamasti ei taha me magama minnes ikka veel magada. Seetõttu võib uni olla pigem rahutu kui taastav.

Enamik inimesi, kes magavad vähem kui 8 tundi, kogevad erinevaid ebameeldivaid sümptomeid. Kõige levinumad on peavalud, vaimne väsimus, ärrituvus, immuunpuudulikkus, depressioon ja väsimus. Unetus võib põhjustada ka hallutsinatsioone ja vaimset kollapsit.

Parim viis une parandamiseks – muutke oma toitumist ja igapäevast rutiini: loobuge kofeiinist ja suhkrust, vältige enne magamaminekut intensiivset tegevust, minge samal ajal magama, vähendades järk-järgult valgust.

Soovitatud looduslik ravi.

Und võivad parandada ka erinevad looduslikud preparaadid. Uneprobleemide raviks kasutatakse laialdaselt selliseid ravimeid nagu melatoniin, palderjan, 5-HTP ja L-teaniin. Kuna need ei tekita sõltuvust, on need täiesti ohutud ja tõhusad.

Palderjan.

Palderjani kasutatakse traditsiooniliselt unetuse raviks ja tänapäeval on see Saksamaal, Belgias, Prantsusmaal, Šveitsis ja Itaalias aktsepteeritud unetuse raviks. Palderjan on osutunud ohutuks, kuid tõenäoliselt mitte piisavalt tõhusaks unetuse piisavaks raviks. Kuigi 18 katsealusega läbi viidud uuringus ilmnes kahenädalase palderjani võtmise järel une märgatav paranemine. Positiivseid tulemusi on saadud nii pärast palderjani võtmist üksi kui ka koos teiste ravimtaimedega.

Palderjani soovitatakse sageli unetuse korral. Siiski on see tõestatud. Et selle võtmine aitab pikas perspektiivis unetuse vastu.  Kahe katsealuste rühmaga tehtud uuringus võtsid pooled osalejatest tund enne magamaminekut 600 mg palderjaniekstrakti koos alkoholiga ja teised pooled platseebot. Loomulikult ei toiminud palderjan unerohuna – kiiresti ja kohe. Esimese paari nädala jooksul täheldati mõlemas katserühmas samu tulemusi. Pärast kuu aega võtmist muutusid tulemused märgatavaks – Palderjan osutus tõhusamaks. Une paranemist täheldati 66% patsientidest, samas kui platseeborühmas märkis efektiivsust ainult 29% patsientidest. Teised uuringud on märganud paranemist une muudes aspektides, nagu une kestus, uneärevus jne. Seetõttu võime julgelt rääkida selle kasulikkusest kehale.

Melatoniin.

Meie keha kontrollib und ja ärkamist melatoniin. Käbinääre toodab serotoniini ja muudab selle seejärel melatoniiniks. Tugevas valguses (näiteks kui ruumis on palju päikesevalgust) melatoniini tootmine aeglustub ja vastupidi, täiesti pimedas ruumis melatoniini tootmine suureneb. Melatoniini võtmine on soovitatav une stimuleerimiseks inimestel, kelle normaalne tsükkel on häiritud. Melatoniinil on ka otsene rahustav toime.

On isegi tõestatud, et melatoniin on kasulik neile, kellel on kalduvus jet lagile, kuna pärast lendu võib olla raske häälestada ja siseneda tavapärasesse igapäevarutiini .

Pärast arvukaid uuringuid on teadlased leidnud positiivseid tulemusi melatoniini kasutamisel eakate ja laste unetuse vastu. Rohkem kui 62% abisaajatest märkas pärast 4-nädalast kursust paranemist kõigi selle probleemiga silmitsi seisvate inimeste puhul. Väärib märkimist, et melatoniini võib lastele anda ainult täiskasvanu järelevalve all ja arsti ettekirjutuse järgi.

Paljud inimesed lähevad laupäeval ja reedel hilja magama ega saa siis  pühapäeval vara magama jääda. . Uuring näitas, et melatoniini võtmine 5 tundi enne soovitud uneaega pühapäeval aitas 90% uuritavatest magama jääda. Seega aitab 3 mg melatoniini enne magamaminekut parandada une kvaliteeti ja kestust.

Pimedad kannatavad ka unetuse ja häiritud päevarutiini all, kuna nad ei suuda liikuda päeva või öö valgusindikaatorite järgi. 10 mg melatoniini võtmine päevas võib aidata igapäevast rutiini sünkroniseerida.

On inimesi, kes ei saa magama enne varahommikut, nende seisundit iseloomustab öökulli sündroom. Samuti soovitatakse neil võtta melatoniini (5-10 mg 3 tundi enne magamaminekut). Melatoniin võib olla ka suurepärane asendus unenägude raamatutele (bensodiasepiin jne). 2 mg melatoniini päevas kaotab järk-järgult unetuse tabletid.

Muud soovitatud looduslikud ravimeetodid.

  • Akupressuurmassaaž või nõelravi võivad samuti aidata unetuse korral . Unekvaliteedi paranemist märkasid üle poole uuritavatest (53 inimest 84-st). Samuti märkisid nad, et uinumine muutus lihtsamaks ja kiiremaks. Bioloogiliselt aktiivsete punktide massaaž aitab lõõgastuda, mistõttu une efektiivsus pärast selliseid protseduure suureneb oluliselt. Massaaž mõjutab teatud närvilõpmeid (nt randmed, lõug, kael, templid), saates seega signaale ajju ja need toimivad nagu unerohud.
  • Teine viis unetuse vastu võitlemiseks on meditatsioon. Seda tüüpi ravi kasutatakse nii unetuse kui ka depressiooni või väsimuse sümptomite korral. Meditatsiooni tulemust pole kohe näha, see mõjub järk-järgult, kuid väga tõhusalt.
  • Ärevuse vastu võitlemiseks kasutatavaid ravimtaimi soovitatakse kasutada ka unetuse korral. Humala ja melissi toimet on uuritud koos palderjaniga. Pärast vastuvõtmist täheldasid patsiendid unerežiimi olulist paranemist, kerget ärkamist ja ärevuse vähenemist. .html' title='GABA' target='_blank'>GABA (gamma-aminovõihape) hape) on looduslik rahusti ja neurotransmitter, mis tagab närviimpulsside ülekande ajurakkude vahel. Seetõttu soovitatakse seda toidulisandit ärevuse, närvihäirete ja unetusega seotud sümptomite raviks.
  • Teadlased on tõestanud, et lavendli eeterliku õli aroom soodustab kerget uinumist. Seetõttu on paar tilka õli difuusoris või kuivatatud ürtide kott koos lavendliga padja all tõhus ja tõhus vahend, mis aitab kiiresti uinuda.
  • Ärevuse ja ärevusega kaasnevad unehäired ning depressiooni ravitakse tavaliselt 5-htp-ga. Loodusliku antidepressandina soovitatakse 5-htp   ka unetuse vastu võitlemiseks.
  • Teised taimsed preparaadid, mis võivad unetuse vastu aidata, on üsna ulatuslikud. See sisaldab ashwagandhat, Astragalus, kummel, naiste suss, passionflower ja Koljumüts.

  ;

 

Sisu
  • Soovitatud looduslik ravi.
  • Palderjan.
  • Melatoniin.
  • Muud soovitatud looduslikud ravimeetodid.
Vastutusest keeldumine

See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

Kas teile meeldis see postitus?
0
0
Artikli kommentaarid
Arvustused puuduvad
Lisage oma arvustus

Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.