Facebook Pixel

Foolhape: miks seda vaja on? Juhend kõigi küsimuste jaoks

Foolhape: miks seda vaja on? Juhend kõigi küsimuste jaoks

Foolhapet (vitamiin B9) tuntakse kõige paremini toidulisandina, mida naised raseduse ajal võtavad. Lisaks on B9-vitamiinil oluline roll ka täiskasvanud organismis: see aitab luua ja säilitada uute ja tervete rakkude kasvu, sealhulgas punaste vereliblede tootmist ja säilitamist. Samuti osaleb see DNA ja RNA tootmises ning toetab ajufunktsiooni ning vaimset ja emotsionaalset tervist. Vaatame koos ekspertidega lähemalt kõiki B9-vitamiini nüansse.

Foolhape on meie keha nõuetekohaseks toimimiseks ja hea tervise säilitamiseks hädavajalik, ütleb valdkonna ekspert dr Sherri Ross. naiste tervis Californias Santa Monicas asuvas Providence'i meditsiinikeskuses Saint John.

Foolhape või folaat? Teeme asja selgeks

Foolhape on vitamiini B9 erivorm, mis aitab kaasa punaste vereliblede taastumisele ja moodustumisele. Folaat on teist tüüpi vitamiin B9, kuid see erineb foolhappest; mõlemat peetakse vitamiiniks B9. Kuna nende nimesid kasutatakse sageli vaheldumisi, võib see mõnikord isegi professionaalides segadust tekitada. Lihtne viis nende kahe eristamiseks on see, et foolhapet leidub toiduainetes, samas kui foolhape on vitamiini sünteetiline vorm.

Foolhappe rikastamine toiduainetes

Alates 90ndate lõpust riigid on hakanud lisama foolhapet toitudele (sellest ka termin rikastatud), mis ei sisalda looduslikku folaati, nagu leib, kreekerid, teraviljad ja leivajahu. Toitudesse, mis juba sisaldavad foolhapet (B9 looduslik vorm) (tume lehtköögiviljad, puuviljad, oad ja liha), ei ole foolhapet lisatud.

Nagu enamikele looduslikele vitamiinidele, on parem alati proovida. et saada vitamiini B9 (foolhape) loomulikku vormi, mitte sünteetilise vormi (foolhapet). Siiski on folaadipuuduse määr maailma rahvastiku seas üsna kõrge ja foolhape mis tahes kujul võib olla folaadivaegusega inimestele äärmiselt kasulik.

Miks on foolhape meie jaoks nii oluline?

Foolhape on stabiilne, inimtekkeline B9-vitamiini vorm. Seda ei toodeta inimkehas, seega saame B9-d kätte vaid multivitamiini-mineraallisandina või spetsiaalselt töödeldud toiduga.

Samas näitavad uuringud, et enamik inimesi ei söö piisavalt vajalikke toiduaineid. toidud, mis vastavad teie vitamiini B9 vajadusele. Seetõttu lisavad paljud riigid (nt USA, Kanada, UK) rafineeritud teraviljatoodetele foolhapet. Näiteks USA-s on see tava aidanud suurendada selle tarbimist 28% ja vähendanud puudujäägi määra 39%lt alla 4% elanikkonnast. Seega, kui me toiduga foolhapet ei saa, tuleks kaaluda selle lisamist toidulisanditega.

Foolhappe vaeguse sümptomid organismis:

 • Väsimus ja suurenenud väsimus
 • energiapuudus
 • nõrkustunne
 • peavalu
 • kahvatu nahk
 • südame kiirgamine
 • Hallid juuksed
 • Maohaavand

Foolhape raseduse ajal

Foolhape rasedatele võib tagada loote tervisliku arengu ja tervislikuma raseduse. B9 mängib olulist rolli rakkude kasvus ja on oluline embrüote arenguks. Madal B9 tase rasedatel võib põhjustada loote kõrvalekaldeid ja kaasasündinud häireid (nt spina bifida ja anentsefaalia). Seetõttu soovitavad arstid alustada vähemalt kolm kuud enne rasestumist ja jätkata kuni 12 rasedusnädalani.

Uuringud on näidanud, et selle toidulisandi võtmine kogu raseduse vältel pikendab gestatsiooniiga (rasedusperiood) ja suurendab lapse sünnikaalu. , ja vähendab ka enneaegse sünnituse määra naistel.

Foolhape meestele

Foolhape ja meeste viljakus. Ajakirjas Human Reproduction avaldatud uuringute kohaselt on olulisi tõendeid, mis toetavad mineraalse folaadi rolli sperma normaalse arengu ja küpsemise säilitamisel. Uurijad värbasid 97 erinevas vanuses tervet meest, kellel ei olnud reproduktiiv- ega viljakusprobleeme ja kes andsid teavet oma toitumise, elustiili ja toidulisandite tarbimise kohta. Suure foolhappe kogutarbimisega meestel esines 18–30% vähem mitut tüüpi sperma aneuploidsust (ebanormaalne kromosoomide arv) võrreldes väiksema foolhappe tarbimisega meestega. Teadlaste sõnul näitab see uuring, et päevase folaaditarbimise ja ebanormaalsete kromosoomide arvu sageduse vahel on tervetel meestel laias vanusevahemikus seemnevedelikus oluline pöördvõrdeline seos.

Vitamiin B9 ravis reumatoidartriit

Arstid võivad kasutada reumatoidartriidi raviskeemi täiendamiseks foolhapet. Mõned antireumatoidsed ravimid põhjustavad seedetrakti häirete tõttu (ravimite kõrvaltoimena) folaadi sisalduse vähenemist organismis. Uuringud näitavad, et foolhappe võtmine võib neid kõrvaltoimeid vähendada umbes 79%.

Foolhape aitab võidelda depressiooni ja ärevusega

Madalama foolhappesisaldusega inimesed võivad kogevad tõenäolisemalt depressiooni sümptomeid. Foolhappe toidulisandite võtmine võib muuta depressiooniravimid tõhusamaks. src=

Uuringud on näidanud, et depressiooni ja ärevuse all kannatavate inimeste kehas on foolhappe tase madalam. Foolhape mängib olulist rolli serotoniini ja dopamiini moodustumisel. Kui need kaks neurotransmitterit on tasakaalustamata või alatoodetud, võib see põhjustada depressiooni ja ärevushäireid. Foolhapet võib lisada depressiooni ja suurenenud ärevuse all kannatavate inimeste igapäevasesse dieeti. See võib oluliselt mõjutada serotoniini ja dopamiini taseme muutmist tervislikule tasemele, mis toob kaasa sümptomite märkimisväärse paranemise.

Foolhapet kasutatakse nahahaiguste ja nägemisprobleemide korral

Seda on edukalt täiendatud ravirežiimiga vitiligo raviks, mis on pikaajaline seisund, mida iseloomustab naha pigmentatsiooni kadu. Rootsis läbi viidud kaks aastat kestnud uuringu kohaselt peatas foolhappe ja B12-vitamiini kombinatsioon täielikult vitiligo leviku 64 protsendil uuringus osalejatest.

Harvardi ülikooli 2016. aasta uuringu kohaselt peatas kombinatsioon foolhape ja vitamiin B12 pidurdasid ka vitiligo levikut.Makula degeneratsiooni progresseerumine, vananemisega seotud silmahaigus, mida iseloomustab progresseeruv nägemise kaotus. Võrreldes teiste kollatähni degeneratsiooni raviks tavaliselt kasutatavate toidulisanditega, sealhulgas tiamiiniga (vitamiin B1) ja riboflaviiniga (vitamiin B2), on foolhappe suured annused osutunud haiguse progresseerumise aeglustamiseks kõige tõhusamaks.

Foolhappe lisamisest on endiselt mõningaid eeliseid

 • Toetab tervet närvisüsteemi
 • Töötab koos vitamiiniga B12, moodustades terveid punaseid vereliblesid, mis vastutavad hapniku kohaletoimetamise eest kogu kehasse
 • Aitab lagundada, kasutada ja toota valke.
 • Aitab säilitada optimaalset homotsüsteiini taset (kõrge homotsüsteiini tase on seotud südame- ja veresoonkonnahaiguste varajase arenguga)
 • Osaleb immuunsüsteemi tervislikus ainevahetuses
 • aminohapete sünteesimine normaalsetes piirides
 • Aitab võidelda väsimusega
 • Aitab ennetada dementsuse sümptomeid
 • Tõhus insuldi ennetamisel ja kõrge vererõhu ravimisel.
 • Aitab vähendada metotreksaadi kõrvaltoimeid, mida kasutatakse raske artriidi ja Crohni tõve raviks või psoriaas

 

Homotsüsteiini tase ja foolhape

Shauna Wilkinson, toitumisnõustaja, ütleb: Enamik inimesi on foolhappest kuulnud ja tean, et raseduse ajal on oluline seda võtta, kuid selle võtmiseks on ka muid põhjuseid. Teame, et folaat aitab kaasa heale südame tervisele. Seda seetõttu, et see aitab metaboliseerida homotsüsteiini metioniiniks. Ilma piisava foolhappeta suureneb homotsüsteiini tase. Kõrge homotsüsteiini tase on seotud paljude südame-veresoonkonna probleemidega, sealhulgas kõrge kolesteroolitaseme, ateroskleroosi ja insuldiga. 2008. aasta uuring näitas, et madala foolhappetasemega inimestel oli suurem risk Alzheimeri tõve ja dementsuse tekkeks. Korea teadlased uurisid folaadi, B12-vitamiini ja homotsüsteiini sisaldust veres üle 65 aasta vanuses. On leitud, et foolhappepuudusega inimestel on ligi kolm ja pool korda suurem tõenäosus haigestuda dementsusesse. Shona lisab: Teame ka, et folaat aitab spermatosoidide liikuvust: madala folaaditasemega meestel on leitud spermatosoidide liikuvus kehva.

Foolhappe kasutusjuhend: annustamine ja võtmine

On palju erinevaid esitusviise:

 1. kapslid
 2. tabletid
 3. pehmed želatiinkapslid
 4. näritavad tabletid
 5. pastilled
 6. pulber
 7. vedelas vormis

Toidulisandit võib võtta koos toiduga, kuid kõige parem on võtta tühja kõhuga kõht. Mõnede uuringute kohaselt muutub ainult umbes 85 protsenti foolhappest vereringesse, kui seda võetakse koos toiduga. Kui võtta tühja kõhuga, muutub peaaegu 100 protsenti biosaadavaks.

Kumba on parem võtta koos või eraldi?

Saate sageli kuulda soovitusi võtta kompleksseid B-lisandeid, mitte võtta üksikud vitamiinid B. Siin peate olema väga ettevaatlik ja hoolikalt valima vitamiinide ja mineraalide kompleksid. B-vitamiinide kompleksne tarbimine võib põhjustada tasakaaluhäireid ja/või varjata defitsiidi sümptomeid. Näiteks võivad foolhappelisandid mõnikord varjata potentsiaalselt ohtlikku B12 puudust. Seetõttu oleks ratsionaalsem võtta

Doosimine

Tavaline soovitatav päevane foolhappe kogus sõltub vanusest, soost ja reproduktiivsusest.

Soovitatav päevane kogus. Toetus:

 • Rasedad naised peaksid võtma 600 mikrogrammi päevas või 1000 mikrogrammi päevas, kui nad ootavad kaksikuid.
 • 0–6 kuu vanused lapsed: 65 mikrogrammi
 • 7–12 kuud: 80 mikrogrammi
 • 1–3-aastased lapsed: 150 mikrogrammi.
 • 4–8 aastat: 200 mikrogrammi.
 • 9–13 aastad : 300 mcg
 • 14-aastased ja vanemad naised ja mehed: 400 mcg
 • Imetavad naised igas vanuses: 500 mcg

Foolhape võib kombineerituna ka: raudfumaraadi ja raudsulfaadiga (rauavaegusaneemia raviks) ning teiste vitamiinide ja mineraalainetega (multivitamiinide ja mineraalainetena)

K&V:

Küsimus: Lugesin, et foolhapet tuleks võtta kolm kuud varem enne eeldatavat rasedust. Juhtus nii, et otsustasin sel kuul rasestuda. Kas foolhappe võtmisega on juba hilja alustada?

Vastus: Sul on õigus, naistel, kes soovivad rasestuda, soovitatakse igal aastal võtta 400 mikrogrammi (mcg) foolhapet päeval, alustades vähemalt üks kuu enne rasedust. Kui proovite sel kuul rasestuda või plaanite lähiajal rasestuda, alustage 400 mikrogrammi foolhappe võtmist

Küsimus: kas ma olen mitte Kas ma saan piisavalt foolhapet tasakaalustatud ja tervislikust toitumisest?

Vastus: Raske on järgida dieeti, mis sisaldab kõiki igapäevaselt vajalikke toitaineid. Isegi ülihoolikalt planeerides ei saa kõiki vajalikke vitamiine ainult toidust kätte. Sellepärast on nii oluline võtta iga päev foolhappe lisandit.

Küsimus: ma ei suuda suuri tablette alla neelata. Kuidas ma saan koos foolhappega vitamiini võtta?

Vastus: tänapäeval on foolhappe toidulisandeid mitmel kujul, näiteks närimisšokolaad või puuviljapastilled, vedelad, või väiksemate ümmarguste tablettidena.

KKK – korduma kippuvad küsimused:

Я прочитала что нужно начинать принимать фолиевую кислоту за три месяца до предполагаемой беременности. Так сложилось, что я решила забеременеть в этом месяце. Не слишком ли поздно начинать принимать фолиевую кислоту?

Вы правы, женщинам желающим забеременеть рекомендуется принимать 400 микрограммов (мкг) фолиевой кислоты каждый день, начиная, по крайней мере, за один месяц до беременности. Если вы пытаетесь забеременеть в этом месяце или планируете забеременеть в ближайшее время, начните принимать 400 мкг фолиевой кислоты 

Разве я не могу получить достаточно фолиевой кислоты, придерживаясь сбалансированной здоровой диеты?

Трудно каждый день придерживаться диеты, в которой есть все необходимые питательные вещества. Даже при супер тщательном планировании вы не сможете получать все необходимые витамины только с едой. Вот почему так важно ежедневно принимать добавку с фолиевой кислотой.

Я не могу глотать большие таблетки. Как я могу принять витамин с фолиевой кислотой?

В наши дни добавки с фолиевой кислотой выпускаются в разных формах, например виде жевательных шоколадных или фруктовых пастилок, в жидком виде или в виде более мелких круглых таблеток.

 

Sisu
 • Foolhape või folaat? Teeme asja selgeks
 • Foolhappe rikastamine toiduainetes
 • Miks on foolhape meie jaoks nii oluline?
 • Foolhappe vaeguse sümptomid organismis:
 • Foolhape raseduse ajal
 • Foolhape meestele
 • Vitamiin B9 ravis reumatoidartriit
 • Foolhape aitab võidelda depressiooni ja ärevusega
 • Foolhapet kasutatakse nahahaiguste ja nägemisprobleemide korral
 • Foolhappe lisamisest on endiselt mõningaid eeliseid
 • Homotsüsteiini tase ja foolhape
 • Foolhappe kasutusjuhend: annustamine ja võtmine
 • On palju erinevaid esitusviise:
 • Kumba on parem võtta koos või eraldi?
 • Doosimine
 • Soovitatav päevane kogus. Toetus:
 • K&V:
Vastutusest keeldumine

See ajaveeb ei ole mõeldud diagnoosi, ravi ega meditsiinilise nõustamise pakkumiseks. Selle ajaveebi teave on esitatud ainult informatiivsel eesmärgil. Konsulteerige oma arstiga kõigi meditsiiniliste ja tervisega seotud diagnooside ja ravi osas. Selles ajaveebis sisalduvat teavet ei tohiks pidada arstiga konsulteerimise asendajaks. Selle ajaveebi artiklites konkreetsete toodete kohta esitatud väiteid ei toetata haiguste raviks, diagnoosimiseks ega ennetamiseks.

Kas teile meeldis see postitus?
0
0
Artikli kommentaarid
Arvustused puuduvad
Lisage oma arvustus

Tagasiside kuvatakse pärast modereerimist.